A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete szervezésében kerül sor Sánta Sára Ókorkutatás a 16–18. századi Magyarországon című előadására.
Miről szól az előadás?
A történelmi Magyarország szinte teljesen lefedte az ókori Pannonia és Dacia területét, és bár eltérő intenzitással, de mindkét provincia területén tovább élt az antik múlt emléke. A római kor mementóit – épületromokat, sírköveket, feliratokat – krónikásaink már a 13. században elkezdték bizonyos történelmi események bizonyítékaként értelmezni, a 15. században pedig – a humanista gyűjtőszenvedély mellett – az uralkodói reprezentáció részévé is váltak.
A 16. században már tudományos művek is foglalkoztak a két provincia tárgyi leleteivel, Szamosközy István Analecta lapidum… című műve volt az egyik első jelentős munka a témában. A 17. században is találunk nyomokat az érdeklődés meglétére: például Inchofer Menyhért és Szentiványi Márton is érintette munkáiban az antik Pannonia témáját. A 18. század pedig már bővelkedett olyan tudósokban – Hidi Gergely, Timon Sámuel, vagy például Bél Mátyás működését említhetjük – akik hazánk ókori múltjának feltárásában fontos szerepet játszottak.
Előadásomban egyfelől azt szeretném megvizsgálni, hogy miként változott meg a társadalom viszonyulása a római emlékekhez a korszakban. Részben ehhez kapcsolódóan, eme változó viszony szemléltetéseként azt szeretném bemutatni, hogy a kora újkorban kik, és milyen motivációval fordultak a római emlékek felé, valamint felvázolni azt az ívet, amely a régiségbúvár érdeklődéstől elvezetett a 18. század második felében meginduló tudományos igényű ókorkutatásig. Szólni fogok eredeti és hamisított feliratokról, éremgyűjtő arisztokratákról, iskolai jegyzetekről, tudós vitákról, antik városok elhelyezkedése utáni nyomozásokról s immár valódi ásatásokról is.
2025. 04. 30. 18:00 Középkori esték: Bácsatyai Dániel előadása |
2025. 05. 05. 16:00 A Magyar Gazdaságtörténeti Évkönyv 2024. évi kötetének bemutatója |
2025. 05. 13. 11:00 Peter Leese előadása a Történettudományi Intézetben |
2025. 05. 15. 17:00 Kecskés D. Gusztáv kötetének bemutatója |