Megjelent a Területi egyenlőtlenségek nyomában a 18. századi Magyarországon című kötet A vidék vonzásában című sorozat hetedik részeként. A könyvet írta és szerkesztette Demeter Gábor, intéztünk tudományos főmunkatársa.
2023. szeptember 11. és 14. között szervezték meg Kolozsvárott a European Rural History Organisation 6., kétévente megrendezésre kerülő konferenciáját. A rangos eseményen a „Lendület” Tíz Generáció Kutatócsoport négy kutatója hét előadást tartott.
Megjelent Demeter Gábor, intézetünk tudományos főmunkatársa legújabb kötete, a szerző (és társszerzői) összegyűjtött, agrártörténeti vonatkozású és városi társadalomtörténettel foglalkozó tanulmányait tartalmazó Holdfogyatkozás, a Történeti Térinformatikai Tanulmányok sorozat 12. részeként.
Az MTA BTK "Lendület" Tíz Generáció Kutatócsoport paraszti egodokumentum-gyűjtő munkacsoportja (Adamecz Szilvia, Csikós Gábor, Ispán Ágota Lídia, Szulovszky János) összeállította a magyar nyelven megjelent egodokumentumok annotált bibliográfiáját. A bibliográfia jelenleg 246 tételt tartalmaz, s a tervek szerint folyamatosan bővül. Az egyes egodokumentumokban előforduló fontosabb településeket Mikle György térképen is megjelenítette.
Megújult a "Lendület" Tíz Generáció Kutatócsoport honlapja. A kutatócsoport Forrásvidékek címmel 2020 novemberében egy a vidéki társadalom történetét közelebb hozó, kéthavonta jelentkező forrásközlő blogot is indított.
Megjelent Jankó Ferenc Burgenland földrajzi felfedezése. Tudomány, geopolitika és identitás a két világháború között című monográfiája az "Lendület" Tíz Generáció Kutatócsoport A vidék vonzásában című sorozata második köteteként. A könyv borítója itt látható. A szerző a történeti földrajz perspektívájából rekonstruálja, hogyan formálódott a Nyugat-Magyarországról, majd Burgenlandról alkotott földrajzi tudás, s földrajzi identitását és társadalmi–gazdasági alakulatát tekintve miképp integrálódott e vidékies tartomány az alpi-Ausztriába.
A "Lendület" Tíz Generáció Kutatócsoport 2021. október 12-én tartotta Struktúrák és reprezentációk: elitek és területi egyenlőtlenségek Magyarországon a 18–20. században című konferenciáját intézetünkben. A konferencián 12 előadás hangzott el.
Intézetünk tudományos munkatársa, a "Lendület" Tíz Generáció Kutatócsoport tagja, Csikós Gábor előadást tartott Communists from the old school? Contemporary perceptions of the collectivization of Hungarian agriculture in the Swedish press (1959–1961) címmel a 2021. szeptember 29–30-án, Pozsonyban megrendezett, Communist Parties in the Soviet Bloc in 1956–1968. From destalinization to economic reforms című konferencián. A rendezvény programja itt olvasható.