A „Lendület” Trianon100 Kutatócsoport tagjai, intézetünk kutatói Ablonczy Balázs, Révész Tamás és Zahorán Csaba a nyár végén a horvátországi Cres szigetén adtak elő a történelmi Magyarország felbomlása idején létrejött kérészállamokról.
Intézetünk gondozásában megjelent Rigó Máté, a „Lendület” Trianon 100 Kutatócsoport munkatársa Háború, profit, Trianon. Hogyan vészelte át a polgárság az első világháborút? című kötete a Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések. Trianon-dokumentumok és -tanulmányok sorozat 12. részeként.
2022. szeptember 30-án Ablonczy Balázs, Intézetünk oszályvezetője, tudományos főmunkatársa, a "Lendület" Trianon 100 Kutatócsoport vezetője a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon vett részt azon a beszélgetésen, amelynek központi témája Roman Holecnek, a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete kutatójának nemrég magyarul is megjelent, Diadal és katasztrófa. Trianon egy szlovák történész szemével című könyve volt. 2022 október 1-jén pedig Simon Attila, a Fórum Kisebbségkutató Intézet igazgatója Az átmenet bizonytalansága. Az 1918/1919-es impériumváltás Pozsonytól Kassáig című munkáját mutatta be a szerzővel beszélgetve.
Intézetünk osztályvezetője, tudományos főmunkatársa, a "Lendület" Trianon 100 Kutatócsoport vezetője, Ablonczy Balázs Száz év múlva lejár? Újabb Trianon-legendák című könyve kapcsán a HVG kérdéseire válaszolt 2022. augusztus 28-án. A beszélgetés itt érhető el.
Intézetünk osztályvezetője, tudományos főmunkatársa, a "Lendület" Trianon 100 Kutatócsoport vezetője, Ablonczy Balázs Száz év múlva lejár? Újabb Trianon-legendák című könyvének megjelenése alkalmából az Index Kultrovat podcast vendége volt 2022. június 25-én. A teljes beszélgetés itt hallgatható meg. A könyvet 2022. június 27-én 18:00 órakor a Magvető Caféban (Bp. 1074 Dohány u. 13.) mutatják be, a rendezvény meghívója itt látható.
Tizenkét évvel a nagysikerű Trianon-legendák című kötet után Intézetünk osztályvezetője, tudományos főmunkatársa, a "Lendület" Trianon 100 Kutatócsoport vezetője, Ablonczy Balázs újabb, a trianoni békeszerződést övező történetek nyomába eredt: megjelent a Száz év múlva lejár? Újabb Trianon-legendák című könyv, amelynek címlapja itt látható.
Intézetünk kiadásában megjelent Bencsik Péter, a Szegedi Tudományegyetem Jelenkortörténeti Tanszék habilitált docense Demarkációs vonaltól államhatárig. A határ menti társadalom és konfliktusai az 1920-as években című kötete. A könyv címlapja itt látható, címnegyede és tartalomjegyzéke pedig itt érhető el.
Intézetünk osztályvezetője, tudományos főmunkatársa, a "Lendület" Trianon 100 Kutatócsoport vezetője, Ablonczy Balázs és az ELTE BTK Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék oktatója, az MTA–SZTE–ELTE Globalizációtörténeti Kutatócsoportkutatócsoport tagja, Koloh Gábor írása – Bátorfy Attila grafikájának, térképeinek és ábráinak segítségével – különleges és látványos módon jeleníti meg az első világháború után a történelmi Magyarország egyik legváltozatosabb régiójából, a Szepességből a „trianoni Magyarországra” érkezettek történetét. A teljes munka itt érhető el.