Vallas vilagkep tudomany B 1 kicsiMiközben az analitikus, módszeres, logikus és racionálisan okfejtő skolasztikus teológia szülötte a modern tudomány, napjaink tudományos közélete erről megfeledkezve jószerével pusztán csak a materialista vagy az agnosztikus – Katherine Ewing kifejezésével élve: reduktív ateista – világkép talaján álló művekre tekint úgy, hogy eleget tesznek a tudományosság követelményeinek. Jól szemlélteti ezt, hogy amikor a most megjelent Vallás – világkép – tudomány. A keresztény tudományos értelmezési keret létjogosultsága című kötet szerzője, Szulovszky János, az MTA BTK Történettudomány Intézete Újkori témacsoportjának tudományos főmunkatársa 2013 októberében vitaindító előadásában feltette a kérdést, hogy lehet-e a szellemi világ néprajzának keresztény tudományos értelmezése, a hozzászóló négy szaktudósból három kategorikusan elutasította ennek lehetőségét.


Szulovszkynak sem a vitaülésen, sem a vita anyagát közlő szakfolyóirat hasábjain nem volt lehetősége arra, hogy valamennyi bíráló megjegyzésre és ellenvetésre érdemben reflektáljon, s ez arra késztette, hogy könyv formájában adja közre részletes válaszát.
E kötetben nemcsak meggyőző érvekkel támasztja alá a keresztény/keresztyén tudományos értelmezési keret létjogosultságát s vázolja ennek alapvető elemeit, valamint néhány „folklór-kontextussal” rendelkező esetet ismertetve szemlélteti a transzcendens világ törvényszerűségeit, hanem arra is rámutat, hogy merő tévedés, tudományosan teljesen megalapozatlan az összehasonlító vallástudománynak az a sarkalatos dogmája, mely szerint csak úgy lehet tudományos igényű elemzést végezni, ha kutatóként minden vallástól, vallási megnyilvánulástól egyenlő távolságra állunk.

 
A könyv – amelynek tartalomjegyzéke itt tekinthető meg – a Magyar Vallástudományi Társaság és a L’Harmattan Kiadó Vallástudományi Könyvtár sorozata 16. köteteként látott napvilágot. Megvásárolható az MTA BTK Történettudományi Intézetben (Bp. 1097, Tóth Kálmán u. 4., Humán Tudományok Kutatóháza, B. épület, 4. emelet 44. szoba, munkanapokon 9:00–12:00 óráig) és az MTA BTK Penna Bölcsész Könyvesboltban (Bp. 1053 Magyar u. 40., munkanapokon 13:00–17:00 óra között, decemberben 18:00 óráig. Tel.: +36 30 203 1769, e-mail: ), megrendelhető a e-mail-címen, illetve a +36 1 224 6700/4624, 4626-os telefonszámon.