+36 1 224 6755   

BTK Történettudományi Intézet

16. sz. Az erdélyi püspökség és káptalan birtokai

16. sz. Az erdélyi püspökség és káptalan birtokai

Az egyházi nagybirtok Erdély középkori fejlődésének fontos gazdasági és hatalmi tényezője volt. A középkori Erdélyben az erdélyi/gyulafehérvári püspök és székeskáptalan végig egyike volt a legnagyobb birtokosoknak. A szakirodalom szerint birtokállománya már a püspökség megszervezésekor sem alkothatott összefüggő birtoktestet Gyulafehérvár közvetlen környékén, hanem a települési viszonyokhoz igazodva egyes birtokokból vagy birtokcsoportokból állhatott. A tatárjárás utántól kezdve állítható, hogy a püspökök tudatosan igyekeztek önálló uradalmakat kialakítani, és így anyagilag függetleníteni magukat a káptalantól. Javaikat kisebb-nagyobb birtokok megszerzésével a középkor folyamán az egyházi vezetők mindvégig igyekeztek gyarapítani. Buda elestét követően, a 16. század közepére így alakulhatott ki az a helyzet, amelyet a térkép ábrázol, mely az erdélyi püspökség és káptalan birtokainak az önálló Erdélyi Fejedelemség kialakulásában sorsdöntő 1556-os szekularizáció (az egyházi javak kincstárhoz csatolása) előtti állapotát ábrázolja. A kolozsmonostori konvent birtokaival együtt ezek képezték később a fejedelmi hatalom anyagi alapjának nagy részét.

Az erdélyi püspökség birtokállományának főbb összetevői a gyulafehérvári–szentmihálykövi, illetve a gyalui vártartomány, Gyulafehérvár püspöki székhely és Gyalu mezőváros központokkal, a gyulafehérvári, szentmihálykövi és gyalui várral, illetve a zilahi és tasnádi uradalmak, Zilah és Tasnád mezővárosi központokkal, Tasnádon püspöki kúriával.

 A 16. század közepén Gyulafehérvár és Szentmihálykő vártartományának a Maros völgyében, Fehér megyében található tartozékai közül megemlítjük Bagó, Berve, Csombord, Csüged, Drombár, Gombás, Gyulafehérvár, Herepe, Igen, (Kis)Apahida, Krakkó, (Oláh)Lapád, Rákos, Sárd, Strázsa, Újvár, birtokait. Ezeket a térképen kiírva vagy csupán pont formájában jelölve ábrázoltuk.

Gyalu vártartományának birtokállománya lényegében Kolozs megye nyugati felében összefüggő uradalmat alkotott. Ide sorolható a korszakban Gyalu mezővárosán és várán kívül például Daróc, Gorbó, Kapus, Körösfő, Lóna, Mákó, Oláhfenes, Papfalva, Szászfenes, Tótfalu, Türe, Vista, valamint a 14–15. század után létrejött román falvak, például Egerbegy, Gorbófő, Hév- és Hidegszamos, Oláhköblös, Sztolna.

Az erdélyi püspökség Meszesen túli, a mai Szilágyság területén (Közép-Szolnok megyében) lévő Tasnád és Zilah mezővárosok és tartozékainak birtoklása gazdasági szempontból voltak igen fontosak, hiszen a 16. század közepén a püspökség jövedelmének nagyobb része innen került ki. A tasnádi uradalomhoz tartozott például a térképen feltüntetett Cégény és Csög, Zilah uradalmának pedig Egrespatak és Gurzófalva volt a része.

Az erdélyi káptalan birtokai a püspökséggel történt osztozás után a 13. század közepére különültek el, a 16. század közepén is nagyobb részük Fehér megyében, az egyházmegyei székhely környékén volt található. Első sorban az Érchegységre kiterjedő, fokozatosan benépesülő hatalmas erdőbirtokot kell megemlítenünk, illetve például a térképen feltüntetett vagy ponttal jelölt Abrudbányát, Akmárt, Borbándot, Borosbocsárdot, Buzdot, Enyed várát és mezővárosát, Koppándot, Kutyfalvát, Maroskáptalant, Miriszlót, Nagycsergedet, Oláhbogátot, Piskit, Szászzalatnát, Szentimrét, Újlakot, Vajasdot.

Jakó Klára–Nagy Béla

Fájlnév: erdélyi_püspökség_1550 vegl.jpg
Fájlméret: 351.35 KB
Fájltípus: image/jpeg

Szolgáltatások

Kapcsolat

Cím

1097 Budapest
Tóth Kálmán utca 4.

Telefon

+36 1 224 6755

E-mail