Az 1922. évi nemzetgyűlési választás (május végén, június elején) alapvető szerepet töltött be a Bethlen Istvánhoz köthető konszolidációs politikában. Ennek előzménye az új kormánypárt, az Egységes Párt megteremtése volt az év elején, majd március elején az új választójogi szabályozás elfogadása. Az Egységes Párt a Kisgazdapártra támaszkodva jött létre. A KNEP IV. Károly második visszatérése kísérletének kudarca után szétesett.
Bethlen István választójogi rendelete lényeges változásokat eredményezett a választási rendszerben. Ezek a következők voltak:
A nyílt szavazás újbóli bevezetése miatt a kormány által irányított közigazgatás érdemben tudott beavatkozni a választási folyamatba, ami garantálta a kormánypárt győzelmét: 1922-ben és a korszak későbbi választásai során is. (Megjegyzés: a térképeken az egyéni és a listás mandátumok vannak feltüntetve. A térképekhez fűzött magyarázatokban azonban a titkos [= egyéni és listás] és a nyílt szavazás során megszerzett mandátumokra vonatkozó adatok szerepelnek.)
Ezt tükrözik a választási eredmények. Az Egységes Párt, mint a térkép is mutatja, a nyílt választókerületekben szerezte meg szinte az összes mandátumát: 133-at, míg hetet a titkosan szavazó kerületekben. Ez a kormánypárt számára abszúlút többséget jelentett (az összes mandátum száma 245 volt). Második helyen végzett a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, ami az 1920-as választásokon nem indult. Az MSZDP 25 mandátumhoz jutott: ebből 20-at titkos választókerülekben szerzett (Budapesten és a törvényhatósági jogú városokban), de a nyílt választókerletekben öt képviselői helyet is megszavaztak a pártnak a választópolgárok. A liberális pártok 16 mandátumhoz jutottak. A Bethlen-kormány jobboldali ellenzéke nem ért el bíztató eredményt: a legitimista Andrássy–Friedrich-párt 11, a Keresztényszocialista párt pedig 6 képviselői helyhez jutott. A pártonkívüliek aránya, például Apponyi Albert tartozott ide, 10% volt.
Az 1922-es nemzetgyűlési választások során kialakult a Bethlen-korszakra jellemző pártstruktúra: a leválthatatlan kormánypárt és annak – a választási győzelemre esélytelen – bal- és jobboldali ellenzéke. Az erőviszonyok ugyan változtak az 1926-os és 1931-es választások eredményeként, de a pártrendszer alapvetői jellemzői nem módosultak.
Turbucz Dávid–Nagy Béla
Fájlnév: | választás_1922.jpg |
Fájlméret: | 406.38 KB |
Fájltípus: | image/jpeg |
2024. 12. 03. 17:00 Visegrádtól Komáromon át Amerikáig: A magyar Szent Korona különleges kalandjai |
2024. 12. 16. 11:00 Ablonczy Balázs MTA doktori munkájának nyilvános vitája |