2025. április 24-én László Szabolcs, intézetünk tudományos munkatársa, részt vett a Liszt Ferenc Zeneakadémián a magyarországi Finn Intézet (FinnAgora) által rendezett finn-magyar zenekutatói szemináriumon.
Az esemény célja a szerteágazó finn-magyar zenei kapcsolatok vizsgálata és a Kodály-módszer finnországi elterjedésének bemutatása volt. László Szabolcs előadásában (Hogyan indult világkörüli útra a Kodály-koncepció?) azt elemezte, hogy az UNESCO-hoz kapcsolódó Zenei Nevelés Nemzetközi Társasága (International Society for Music Education, ISME) által 1964 nyarán Budapesten megtartott konferencia miként járult hozzá a Kodály módszer nemzetközi – beleértve finnországi – ismertségéhez és elterjedéséhez.
László Szabolcs előadása. Fotó: Nuutti Päällysaho
Munkatársunk előadása az OTKA Posztdoktori kiválósági program keretén belül megvalósuló és A Kodály-módszer nemzetköziesítése és a magyar kultúrdiplomácia a Kádár-korszakban címet viselő kutatási projekthez, illetve a Történettudományi Intézet vezetésével működő Magyarország és az ENSZ kutatócsoport munkájához kapcsolódik.
A rendezvény plakátja letölthető.
Az előadás kibővített változata a Világtörténet 2025-ös évfolyamának 2. számában jelenik meg, A Kodály-módszer nemzetközi indulása: A Zenei Nevelés Nemzetközi Társasága és az államszocialista magyar zeneoktatás az 1960-as években címmel.