Peter Leese, a Koppenhágai Egyetem oktatója 2025. május 13-án a HUN-REN BTK Történettudományi Intézetben tartott előadást, amelyben egy Magyarországon kevéssé ismert filmrendező, Vass Róbert művészetét mutatta be.


Vass ifjúkorát Budapesten töltötte, a holokauszt túlélője és a fényes szelek nemzedékének tagja, aki a kezdeti illúziók után mindinkább kiábrándult a politikából. 1956-ot követően Nagy-Britanniába emigrált, a BBC munkatársa lett, ám élettörténete leginkább a konfliktusain keresztül érthető meg: bár többen pártfogolták a tehetséges rendezőt, mégis olyan tabutémákat feszegetett alkotásaiban, amelyek megosztották a közönséget.

peter leese eloadas page 001A rendezvény meghívója

Peter Leese alapvetően három jellegzetességét emelte ki a Vass-életműnek: a szubjektivitását, a személyességét és a dokumentumfilm műfajába kevert szürreális elemeket. A  második világháború, a sztálinizmus, illetve 1956 mint saját életét is formáló események vissza-visszatérő témái az alkotásainak, ami egyfajta ruminációként is értelmezhetők: a traumakutatással interdiszciplináris keretben is foglalkozó Leese ebben a rendező értelemkereső igényét látja, végső válaszok azonban nem adhatók a kérdésekre. Különösen izgalmas a Refugee England című film, melyben a főszerepet egy másik magyar emigráns, a később Magyarországra visszatérő Molnár Tibor játssza. Az 1959-es filmben a Londonba érkező, majd ott tájékozódni és boldogulni próbáló férfi egy napját követhetjük végig.

Vass korának jelentős filmrendezője volt, az életműve előtt tisztelgő film itt megtekinthető.