2025. május 7-én intézetünk Délkelet-Európa története osztályának két munkatársa, Gál Judit és Bíró László a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetében adott elő nemzetközi tanulmányok szakos hallgatók számára.
Az előadásokat Schrek Katalin a Debreceni Egyetem adjunktusa vezette fel, aki bemutatta munkatársainkat.
Gál Judit előadásában a Szerb-Horvát-Szlovén Királyságot, majd Jugoszláviát alkotó térség történelmi múltját és összetettségét mutatta be, külön kitérve az 1918-ban létrejött állam létrehozásának ideológiai hátterére. Az előadás elsősorban az állam belső felépítésére és belső problémáinak történelmi okaira, illetve külpolitikai jellemzőire fókuszált.
Fotó: Schrek Katalin
Bíró László előadásában a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság, illetve Jugoszlávia 1918 és 1941 közötti belső problémáira, illetve gazdasági és társadalmi jellemzőire tért ki. Bemutatta az oktatási rendszer egységesítésének nehézségeit, ami annak volt köszönhető, hogy az új ország egyes területei egészen más fejlettségi szinten álltak szinte minden téren. A demográfiai folyamatok elemzése mellett kollégánk kitért a gazdasági intézkedésekre is, többek között az egységes adórendszer kialakításának és a közös valuta meghatározásának a folyamatára is.
Fotó: Gál Judit
Gál Judit előadása az NKFIH-149281 azonosítószámú Mecenatúra pályázat támogatásával valósult meg („Nyugat-Balkán: egy ismeretlen ismerős a szomszédból”).
Bíró László előadása az NKFI NKKP (STARTING 150326) Kutatócsoport Az Osztrák-Magyar Monarchia geopolitikai tendenciái és balkáni stratégiája: egyéni források és külpolitikai aktorok (1878-1918) támogatásával valósult meg.