2012. december 6-án és 7-én Pozsonyban az MTA BTK Történettudományi Intézet, valamint a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete és a szlovákiai Nemzeti Emlékezet Intézete Nyugtalan régió – Nagy-Britannia és az USA közép-európai politikája az 1918–1941 közötti években (Uneasy region – Central European policy of the Great Britain and the United States in 1918–1941) címmel tudományos szimpóziumot rendezett az European Network of Remabrance and Solidarity keretében.
A konferencia mindhárom szekciójában élénk vita bontakozott ki. Az Amerikai Egyesült Államok közép-európai politikáját boncolgató panel fő kérdése az USA-nak a csehszlovák emigrációval és egyáltalán az emigráns kormányokkal, illetve a különböző propagandákkal szembeni álláspontja és politikája köré csoportosult. A Nagy-Britannia gazdasági és politikai terveit és érdekeltségeit érintő délutáni szekció-előadások után a konferencia legélénkebb vitája bontakozott ki, melynek kulcskérdése a föderáció/konföderáció tervek realitása volt. A diszkusszió résztvevői (Vit Smetana, Hornyák Árpád, Eva Ivaničkova, Szarka László, Dušan Segeš, Frank Tibor) végül is egyetértettek abban, hogy a közép-európai térség föderalizálására született tervek többségükben a hatalmi politika és a távlati politikai célok pillanatnyi politikai helyzethez igazodásának eredményei.
A kétnapos tudományos workshop utolsó panelében a nemzetközi események és politikai trendek tananyagként való bemutatásának nehézségeiről és a részrehajlás nélküli, a másik fél indítékait is bemutató narratívák megjelenítésének szükségességéről, végül de nem utolsósorban a pécsi kezdeményezésű Árkádia című internetes történelemoktatási portál tapasztalatairól és lehetőségeiről hangoztak el előadások és ezek kapcsán alakult ki tartalmas diskurzus.