A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet és az Andrássy Egyetem Budapest szervezésében kerül sor Gyáni Gábor és Szilágyi Adrienn: Az arisztokrácia tündöklése és bukása Magyarországon, 1700-1957 című kötetének bemutatójára és az ahhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésre.
A beszélgetés résztvevői:
Moderátor: Kovács Henriett, az Andrássy Egyetem Budapest docense, nemzetközi kapcsolatok mesterszak vezetője
Regisztráció 2024. november 19-ig ezen a linken.
A sajtónyilvános rendezvényen kép- és hangfelvétel készül. A bemutatón a kötet megvásárolható.
A magyarországi arisztokrácia a 18–20. századi Európa egyik, ha nem a leggazdagabb, politikailag különösen befolyásos képviselője volt, amely a két világháború között – csökkenő társadalmi presztízs mellett – még mindig komoly vagyoni erővel és némi politikai befolyással bírt. De vajon miként maradhatott fenn – zárvány módjára – a főnemesi gazdasági-társadalmi és politikai túlhatalom, amikor 1848-ban megtörtént az egyenjogúsítás, majd 1867-ben bevezették a polgári alkotmányosságot, ami együttesen szabad utat nyitott a tőkés gazdaság- és társadalomfejlődés előtt? Mennyi ideig tartott a történelmi rendi struktúrák vitalitása a modernitás új világában, és mikor gyengültek meg vészesen, majd haltak el végérvényesen?
Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a kötet, amely az arisztokráciát történelmi-jogi rendként, uralmi és hatalmi elitként, viselkedésszociológiai csoportként, exkluzív klánként és társaságként is bemutatja. Betekint a főnemesség otthonaiul, egyszersmind a reprezentáció színtereként is szolgáló vidéki kastélyokba, illetve a bécsi, a pozsonyi és a pesti arisztokrata palotákba, hogy leírja a magánélet és a társas élet szerveződési formáit és változatos módjait. Kitér továbbá az arisztokrata öntudat (az identitás) egyes alakváltozatainak mint társadalmi szerepeknek a bemutatására is, amely szintúgy hatással volt az arisztokratákról – a szépirodalom és a tudomány által – alkotott kép alakulására. Végezetül külön figyelmet szentel megpróbáltatásaik 20. századi eseménytörténetének, a réteg bukásának és széthullásának a bemutatására.
2024. 12. 12. 17:00 Tanulmánykötet Révay Péter koronaőr életéről és munkásságáról | Könyvbemutató |
2024. 12. 16. 11:00 Ablonczy Balázs MTA doktori munkájának nyilvános vitája |