Intézetünk tudományos tanácsadója, Stark Tamás egy huszadik századi, felsőosztálybeli magyar zsidó nő történetéről tartott előadást 2025. június 24-én az Ukrainian Association for Jewish Studies idei kongresszusán.
A 2015-ben megalakult Ukrainian Association for Jewish Studies (UAJS) célja, hogy konferenciák, kerekasztal-beszélgetések és kurzusok szervezésével összefogja a zsidóság történetével és kultúrájával foglalkozó ukrán és nemzetközi kutatásokat. A szervezet független, de számos tudományos intézménnyel tart fenn együttműködést, elsősorban a kijevi Nemzeti Egyetem Mohyla Akadémiájával (National University of "Kyiv-Mohyla Academy").
Az idei konferenciának Ungvár adott otthont, amelyet az ország legbiztonságosabb városának tartanak. A háború jelenléte itt leginkább a katonák látványában és a hadba hívó plakátokban érhető tetten. Ugyanakkor a fegyveres konfliktus minden magánbeszélgetés központi témája maradt, a béke iránti vágy széles körű.
A konferenciát a Nemzeti Egyetemen rendezték meg, ahol a 16 előadó közül hatan voltak jelen személyesen. Az izraeli történészek az ott zajló háború miatt nem tudtak elutazni, az online csatlakozók között amerikai és litván kutatók is szerepeltek. A Sex, Gender, and Liberation című konferencia a közép- és kelet-európai zsidó nők sorsát vizsgálta 1860 és 1945 között.
Stark Tamás a rendezvényen The Story of an Upper-Class Hungarian Jewish Woman in the Twentieth Century címmel tartott előadást. Joel Swanson (Sarah Lawrence College) Anna Kuliscioff marxista feminizmusát mutatta be, míg Joanna Bakoń (University of Warsaw) Sarah Schenirer munkásságáról beszélt, aki az 1920-as évek Lengyelországában ortodox lányiskolákat hozott létre. Eliyana R. Adler (Binghamton University, USA) a zsidó nők tanulási lehetőségeit vizsgálta az Orosz Birodalomban.
Carol Mann (University of Paris 8, France), Thomas Chopard (School for Advanced Studies in the Social Sciences, France) és Irina Rabinovich (Holon Institute of Technology, Israel) előadásai a zsidó nők szerepét elemezték a szocialista forradalmakban és felkelésekben. Alla Marchenko (Hebrew University of Jerusalem), Tetiana Nepypenko (Kyiv-Mohyla Academy), Oleksandra Uralova (UAJS) és Khrystyna Semeryn (független kutató) a zsidó női sorsok megjelenítését vizsgálták az ukrán, a haszid és a jiddis irodalomban.
További előadások foglalkoztak zsidó közösségek családi viszonyaival, a zsidó földbérlők és nem zsidó parasztok kapcsolatával, valamint az 1912 augusztusában Szentpéterváron megalakult Zsidó Egészségvédelmi Társasággal.
A konferencia részletes programja letölthető.
Az Ukrainian Association for Jewish Studies 2026-os konferenciáját Kijevben tervezi megrendezni – bízva abban, hogy a körülmények megengedik ennek megvalósulásást.