
Magyarország az ENSZ-ben: diplomácia, emberi jogok, jelenlét. A Magyarország és az ENSZ kutatócsoport 2025. évi tanulmányai
Szerkesztette: Balogh Lídia, Germuska Pál, Kecskés D. Gusztáv
ELTE Humán Tudományok Kutatóközpontja Történettudományi Kutatóintézet – Nemzeti Emlékezet Bizottsága, Budapest, 2025. 340-370. pp.
A tanulmány bemutatja az 1990-es évek első felében a magyar védelempolitikában beállt változásokat, a haderő kettős feladatát: az ország védelme érdekében végzett válságkezelő és nemzetközi integrációja miatt fontos békefenntartó tevékenységét. Az ENSZ ONUMOZ missziója magyar katonai szempontból kiemelkedő jelentőségű, hiszen a fegyveres missziók megindításáig ez volt a legnagyobb létszámú magyar békefenntartó részvétel. A misszió multi-dimenzionális békefenntartás volt, és két év alatt teljesítette küldetését. E cikk egy részletes tanulmánysorozat első eleme, amelynek célja feltárni, hogy a magyar fegyver nélküli katonai megfigyelő (unarmed military observers – UNMO) missziókban való részvétel hogyan járult hozzá a haderő transzformációjához, Magyarország NATO-csatlakozásához.
Kulcsszavak: Mozambik, ONUMOZ, békefenntartás, Magyar Honvédség átalakítása
| 2026. 02. 26. 19:00 A történelmi filmek színe és visszája – A fekete város |
| 2026. 02. 27. 18:00 A Polish Studies Association online könyvbemutatója |
| 2026. 03. 03. 09:30 Széttartó identitások a kora újkori Magyar Királyságban |
| 2026. 03. 06. 09:00 Az ENSZ emberi jogi egyezményei és Magyarország | Műhelykonferencia |