2017. április 16-án 18.00 órai kezdettel kerül sor a székesfehérvári Szent István Király Múzeum dísztermében a Fejedelmi kincsek – Erdélyi tallérok című időszaki kiállítás megnyitójára. A szakmai megnyitót a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont „Lendület” Középkori Magyar Gazdaságtörténet Kutatócsoport tagja, a kiállítás kurátora, Tóth Csaba tartja. A meghívó itt látható, a kiállításról részletesebb leírás alább olvasható.
A Magyar Nemzeti Bank Értéktár programank keretében 2015 nyarán került megvásárlásra Törő István 220 db, 16–17. századi erdélyi tallérokból és emlékérmekből álló gyűjteménye, 1,1 milliárd forintért. Az MNB a megvásárlással egyidejűleg a gyűjteményt ötéves letétbe a Magyar Nemzeti Múzeumnak adta át, elősegítve ezzel a tudományos feldolgozást, a kutathatóságot, továbbá a nagyközönség számára történő bemutatást. A célkitűzés részben már megvalósult, hiszen 2016. június 7. és szeptember 11. között Tündérkert Ezüstje címmel, a MNM Kupolatermében megrendezett kiállításon megtekinthette az érdeklődő közönség, sőt a kiállításhoz reprezentatív katalógus is készült.
A kiállítás sikerét látva a tervek szerint a gyűjtemény az ország területén, további hat helyszínen (Székesfehérvár, Szombathely, Szeged, Pécs, Eger, Nyíregyháza) kerül bemutatásra.
A kiállítás első helyszíne a székesfehérvári Szent István Király Múzeum, ahol 2017. április 6-án 18 órakor nyílik meg a Fejedelmi kincsek – Erdélyi tallérok című kiállítás, amely június 30-ig tart nyitva.
A kiállításon nem csupán a 220 darabos erdélyi tallérgyűjtemény kerül bemutatásra, hanem egy reprezentatív válogatás is az MNB 1974-ben alapított Bankjegy- és Éremgyűjteményének erdélyi aranypénzeiből (48 db). A kiállítást gazdagítja a szintén az MNB tulajdonában lévő 13 darab eredeti, 17. századi erdélyi verőtő, amelyek a jegybank több mint hatezer darabot számláló verőszerszám-gyűjteményének legkorábbi darabjai. Az arany- és ezüstpénzek, valamint a verőtövek mellett a kiállításon megtekinthető majd néhány 16–17. századi erdélyi fegyver (díszsodronying, huszár félvért és sisak, díszszablya, díszbuzogány), amelyeket a Magyar Nemzeti Múzeum kölcsönöz a tárlatra.