Nemzeti ünnepünk, augusztus 20. alkalmából az intézetünk tudományos tanácsadója, Pálffy Géza vezette MTA BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport újabb tudományos felfedezései ismét az érdeklődés középpontjába kerültek. Míg a FilmEver Stúdió által Bárány Krisztián és Bárány Dániel rendezésében 2016-ban készült, A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című ismeretterjesztő filmet az ünnep alkalmával négy helyen vetítették a Kárpát-medencében, addig a Kutatócsoport tagjai (Maczó Ferenc, Tóth Gergely és a kutatói team vezetője) számos interjút adtak hazai és külföldi rádióknak és újságoknak.
Az államalapítás ünnepén a bő egy órás koronafilmet közel egy időben vetítették az erdélyi Kolozsvárott (a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara Aula Magna dísztermében) a 8. Kolozsvári Magyar Napokon, a nyugat-dunántúli Szentgotthárdon (a Csákányi László Filmszínházban), az első magyar koronázóvárosban, Esztergomban (a Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeumában) és a korona késő középkori őrzési helyén, Visegrádon (a Mátyás Király Múzeumban). Kolozsvárott több mint 150 érdeklődő (köztük románokkal) látta az angol feliratokkal vetített alkotást. A bemutatót Maczó Ferenccel és Pálffy Gézával közel két órás pódiumbeszélgetés követte, amelyet Lupescu Mária, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Történeti Intézetének tanszékvezetője és Lupescu Radu, a Sapientia Tudományegyetem adjunktusa moderáltak. A Kutatócsoport tagjai a helyi sajtó és a kolozsvári rádió munkatársainak kérdéseire is válaszoltak, elsősorban a team eddigi eredményeiről és jövőbeli terveiről, valamint az 1916 végi utolsó magyar uralkodókoronázás történetéről és kulisszatitkairól. Közben a koronafilm a Szolnoki Nemzetközi Tudományos Filmszemle 10 legjobb magyar ismeretterjesztő filmje közé is bekerült. A kolozsvári rendezvényről több tudósítást is megjelent, amely például itt, itt, itt és itt olvasható.
Idehaza 2017. augusztus 19-én Tóth Gergely kollégánk szerepelt izgalmas interjúval a Magyar Nemzet hasábjain, melyben – nemzeti jelképeink kapcsán – nemrég Klaniczay Tibor-díjat nyert monográfiája (Szent István, Szent Korona, államalapítás a protestáns történetírásban [16–18. század]) néhány meghatározó tanulságát ismertette. 2017. augusztus 20-án ugyanakkor Pálffy Gézával a Karc FM rádió közölt a Kutatócsoport legfontosabb felfedezéseiről félórás interjút, míg az Rádió Orient egy korábbi adását ismételte meg. Végül a Szeged ma-hírportál ugyancsak hosszabb interjút szentelt a kutatói team eddigi munkájának Még mindig hetente tudnak meg újabb információkat a Szent Koronáról címmel. (Rövidebb nyomtatott változata itt olvasható, a 9. oldalon.) Összességében tehát augusztus 20. kiváló lehetőséget kínált arra, hogy a bölcsészettudományok legfrissebb korona- és koronázás-kutatási eredményei széles körben jussanak el a nagyközönséghez.
A koronafilm 2016 decemberében DVD-n is megjelent, ára 2500 Ft. Megvásárolható közvetlenül a kiadótól, az MTA BTK Történettudományi Intézetben (Bp. 1097 Tóth Kálmán u. 4. B épület 4. emelet, munkanapokon 9.00–12.00 óráig) és az MTA BTK Penna Bölcsész Könyvesboltban (Bp. 1053 Magyar u. 40., munkanapokon 13.00–17.00 óra között, tel.: 06 30 203 1769, e-mail: ) vagy megrendelhető a e-mail-címen, illetve a 224–6700/4624, 4626-os telefonszámon. Őszre várható a film német, angol, orosz, spanyol és szlovák feliratú DVD-változatának elkészülte.