A Habsburg Ottó Alapítvány 2025. június 29-én, névadója halálának 14. évfordulója alkalmából, Hatvan évvel a II. Vatikáni Zsinat után címmel megemlékezést szervezett, amelyen a nyitóelőadást Fejérdy András, intézetünk tudományos főmunkatársa, igazgatóhelyettese tartotta.
A rendezvényen Fejérdy András, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet igazgatóhelyettese, a II. Vatikáni Zsinat egyháztörténeti kontextusát és jelentőségét vázolta fel. XXIII. János pápa kezdeményezése tudatos válasz volt kora kihívásaira, és ennek szellemében a zsinat legfőbb célja – az egyházfő apostoli munkásságával szorosan összefonódó aggiornamento jegyében – a katolikus hit fejlődésének elősegítése, valamint a hívek keresztény életének megújítása volt.
Fotó: Habsburg Ottó Alapítvány
XXIII. János pápa halála után VI. Pál folytatta a zsinat munkáját, és meghatározta annak fő célkitűzéseit: elsőként az egyház önazonosságának tisztázását és belső megújítását; másodikként az elszakadt testvérekkel való párbeszéd útján az egység helyreállítását; végül pedig azt, hogy az egyház aktív párbeszédet folytasson a modern világgal. A zsinati dokumentumok új, az ősegyházi hagyományokra épülő egyházképet alkottak, megalapozták az ökumenikus és vallásközi kapcsolatok fejlődését, és megnyitották az utat a további teológiai párbeszéd, valamint az egyház és a világ viszonyának újragondolása előtt.
Fotók: Habsburg Ottó Alapítvány
Fejérdy András kifejtette, hogy a zsinat jelentős paradigmaváltást hozott az egyház életében: többé nem „ostromlott várként”, hanem az idők jeleit érzékelő és azokra nyitott közösségként jelent meg, amely a modern társadalommal együtt zarándokolt. Részletezte továbbá a XXIII. János pápa által 1960-ban alapított Keresztény Egység Titkárságának szerepét. Ez a testület nemcsak elősegítette a különböző keresztény közösségek közötti kapcsolatokat, hanem fontos szerepet játszott egy új teológiai és módszertani szemlélet elfogadtatásában is. Zárszavában arra is kitért, miként értelmezhetők a zsinat által elindított reformok és kezdeményezések a szocialista blokk és a hidegháború politikai kényszereinek tükrében, valamint ezek hogyan formálták a zsinat magyarországi megélését és értelmezését.
Az előadás szövege itt elérhető.
A teljes beszámoló a Habsburg Ottó Alapítvány oldalán olvasható.