Intézetünk posztdoktor kutatója, Sánta Sára a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat meghívására 2024. december 18-án előadást tartott a Magyar Nemzeti Múzeum Könyvtárában Ókorkutatás a 16–18. századi Magyarországon – Lehetőségek és várható eredmények címmel.
Az előadásban Sánta Sára kutatási programját ismertette, amelynek központi kérdése, hogyan jutottak el Magyarországon a humanista feliratgyűjtésektől – vagy éppen hamisításoktól – a 18. század elejével kezdődően egyre erősödő, az ókor vizsgálatában is megjelenő kritikai szemléletig és a nagy jezsuita történetíró nemzedékig. Az előadás során egyrészt a projekt főbb kérdésfelvetéseit ismertette: kik művelték az ókorkutatást, milyen motivációik voltak, milyen szellemi és művelődéstörténeti háttérrel rendelkeztek? Mi vezette ezen tudósokat az antik emlékek bemutatására, milyen módszertant követtek a vizsgált századok folyamán, illetve milyen változások figyelhetők meg e tekintetben? Mi jellemezte kapcsolati hálójukat?
Ezt követően pedig a 2024 decemberében a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet gondozásában megjelenő monográfiáját (A magyar ókorkutatás atyja, Schönvisner István) mutatta be, illetve az első aquincumi ásatás történetét feldolgozó latin nyelvű munka magyar fordításának előkészületeit, és a kora újkori ókorkutatást bemutató monográfiájának távolabbi terveit ismertette.