A Magyar Tudományos Akadémia 199., 2025. május 7-én tartott közgyűlésén a levelező tagok sorába választották Pálffy Gézát, intézetünk tudományos tanácsadóját, a Lendület Szent Korona Kutatócsoport vezetőjét.

Az Akadémikusok Gyűlése a közös akadémiai jelöltlistára felkerült 136 kutató közül választotta meg az MTA új rendes, levelező, külső és tiszteleti tagjait. 

54502424867 53be37948c k 1Fotó: Szigeti Tamás/MTA

Pálffy Géza az MTA II. Filozófiai és Történettudományok Osztályának levelező tagja lett.


palffy geza

Pálffy Géza Veszprémben született 1971-ben. 2010 óta az MTA doktora. Történész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos tanácsadója, Lendület kutatócsoport-vezető. Szűkebb szakterülete a kora újkor története.

Szakterülete legjelentősebb jelenkori kutatóinak egyike. Hadtörténeti kutatásai bizonyították, hogy a 16–17. századi törökellenes határvédelmi rendszer a végvidéki és kerületi főkapitányságok egymást kiegészítő működésén alapult. Igazolta, hogy a 16. században továbbra is létezett – mind intézményeiben, mind eszmetörténeti jelenségként – a Szent István-i magyar állam. Újraértelmezte a kora újkori Habsburg–magyar viszonyt, bizonyítva, hogy a magyar rendek és a Habsburg-dinasztia kapcsolatait a kölcsönös egymásrautaltságon alapuló kompromisszumrendszerek jellemezték, melyekben a sikeres centralizáció és az erős rendi intézmények, valamint a dinasztia iránti lojalitás és a magyar hazafiság nem zárták ki egymást (The Kingdom of Hungary and the Habsburg Monarchy in the Sixteenth Century. Columbia University Press, 2009). A teljes korszak történetét nyújtja újabb monográfiájában (Hungary between Two Empires 1526–1711. Indiana University Press, 2021). 2012 óta vezeti a „Lendület” Szent Korona Kutatócsoportot, melynek a dinasztikus és a nemzeti reprezentáció történetére koncentráló tevékenysége jelentős mértékben bővítette a kérdéskörhöz kapcsolódó kulturális örökség emlékeit mind az írott, mind a tárgyi források terén. Munkásságának számokkal kifejezhető eredményei kiemelkedőnek számítanak szakterületén. A tudományos közélet aktív szereplője, több mint másfél évtizede vesz részt a Magyar Tudományos Akadémia különböző testületeinek munkájában. Számos tudományos díj birtokosa.


Az akadémikusokról és az akadémikusválasztásról itt olvashat további részleteket.

A Magyar Tudományos Akadémia 2025-ben megválasztott tagjait részletesen bemutató kiadvány ide kattintva olvasható.

A Magyar Tudományos Akadémia 2025-ben megválasztott tagjainak listája elérhető itt.