A Trianon után: gondoljuk újra a Horthy-kort! videósorozatban megjelent L. Balogh Béni Mennyibe kerültek a revíziós sikerek? című előadása.


A trianoni békét követően a magyar külpolitika és a magyar társadalom befolyásos részeinek legfőbb célkitűzésévé a határok megváltoztatása, a revízió vált. Abban megoszlottak a vélemények, hogy a visszaszerzendő terület az egész történelmi Magyarország egykori területével legyen azonos, vagy esetleg kevesebb régió visszaszerzésével is megelégedjen a magyar politikai vezetés és társadalom. Csak egy rendszerkritikus kisebbség képviselte azt az elképzelést, hogy a határok kiigazításánál az etnikai elvet kellene figyelembe venni, és a magyar lakta területek visszacsatolására kellene korlátozni az erőfeszítéseket.

A gyakorlatban, amint az L. Balogh Béni előadásából is kiderül, egyfajta pragmatizmus (vagy akár opportunizmus) vált meghatározóvá a magyar külpolitikában. Az 1930-as évek végétől kezdve, amikor megingott, majd összeomlott az 1919–20-ban létrejött, Versailles környéki európai biztonsági rendszer, a magyar vezető politikusok arra törekedtek, hogy német és olasz támogatással lépésről lépésre szerezzenek vissza lehetőleg minél több területet. Ezeket a próbálkozásokat 1938 és 1940 között négy alkalommal is siker koronázta, ám minden esetben egyre nagyobb árat kellett fizetniük az újabb területekért. Magyarország a revízió minden lépcsőfokával közelebb került a tengelyhatalmakhoz, amelyek kirobbantották a második világháborút.

L. Balogh Béni ennek a témának kiváló ismerője és évtizedek óta kutatója. Alapvető monográfiájában feltárta a második bécsi döntés létrejöttének körülményeit és következményeit, emellett a magyar–román kapcsolatok elismert szakértője is. Továbbá a ’30-as évek végi diplomáciai események kiváló ismerője. Személyében olyan történész számol be a magyar revíziós kísérletek állomásairól, aki munkásságában egyesíti a hagyományos diplomáciatörténeti megközelítést az újabb keletű társadalom- és művelődéstörténeti szemlélettel, és aki egyszerre vizsgálja a politika működését, valamint a politikának az érintett társadalmakra gyakorolt hatását.