2025. április 11-én rendezték meg A gondoskodás válsága: történeti és konceptuális megközelítések című interdiszciplináris műhelykonferenciát a HUN-REN BTK Történettudományi Intézete és a Sic Itur ad Astra Műhely szervezésében.


A rendezvény célja az volt, hogy a gondoskodás formáinak, gyakorlatainak átalakulásait és konceptuális kérdéseit a 18–20. század társadalmi és politikai változásainak kontextusában vizsgálja. A résztvevők a gondoskodás intézményeinek és gyakorlatainak krízisét többek között az ipari forradalom, a modern állam megszületése, a nemek közötti munkamegosztás átrendeződése, és a neoliberális politika előretörése jelentette kihívások kontextusában vizsgálták.

Az előadások számos szempontból reflektáltak a – különösen az állam által szervezett – gondoskodási formák leépülésének társadalmi következményeire és a további eróziós folyamatok lehetséges intézményi, morális, szimbolikus és szociálpolitikai kihatására, különös tekintettel a marginalizált csoportok helyzetének általános romlására.

A workshop során négy szekcióban tizenkét előadás hangzott el, amelyek a társadalmi reprodukció, a pszichiátriai ellátás, a nemi szerepek, valamint a szociális és egészségügyi gondoskodás történetének kérdéseit érintették. A rendezvény interdiszciplináris jellege – a történeti, szociológiai, orvostörténeti és filozófiai megközelítések összekapcsolása – lehetővé tette, hogy a gondoskodás mint társadalomszervező gyakorlat történeti és fogalmi komplexitása több nézőpontból is megvilágításra kerüljön.

Az első szekció a gondoskodás személyes és intézményi dimenzióinak kölcsönhatásait vizsgálta, az államszocializmus időszakától a kortárs gyakorlatokig, a második szekció előadásai a pszichiátriai gondoskodás történeti változásaira és kortárs kihívásaira reflektáltak. 

A teljes beszámoló az Újkor.hu oldalán,  a történettudományi ismeretterjesztő portálon olvasható.