A HUN-REN–PPKE BTK Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport éves műhelykonferenciájának középpontjában Illyés András erdélyi püspök (1696–1712) irodalmi munkássága állt. A konferencia nyitóelőadását kollégánk, Mihalik Béla Vilmos tartotta Illyés András és az erdélyi katolicizmus helyzete a 17. század végén címmel.

                               Kép: HUN-REN–PPKE BTK Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport Facebook

Előadásában áttekintette, hogyan változott meg fokozatosan a katolicizmus helyzete a 17. század végére Habsburg-uralom alá került Erdélyi Fejedelemségben. Ennek egyik fontos lépése volt Illyés András erdélyi püspökké történő kinevezése 1696-ban, amely lehetőséget teremtett volna a katolikus egyház átfogó újjászervezésére Erdélyben is. A bizonytalan politikai helyzet és a háborús évek azonban végül nem kedveztek az erdélyi püspökség megújulásának, ráadásul a bécsi udvar és a Szentszék között nézeteltérés alakult ki a püspöki szék betöltésével kapcsolatban.

Az előadás azt is vizsgálta, hogy Illyés András kinevezésének szentszéki megerősítése során Rómában milyen információkkal rendelkeztek Erdélyről, valamint hogy Bécs és Róma számára milyen szempontok voltak elsődlegesek a püspöki szék betöltése kapcsán. Emellett arra is kitért, hogy a vitás pontok ellenére hogyan próbálták előmozdítani a katolicizmus ügyét a fejedelemségben.