Modernség és modernitás címmel konferenciát rendezett az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara 2024. november 27-28-án a Rumbach Zsinagógában, amelyen Pók Attila és Gyáni Gábor is előadást tartott.
Minden történelmi korszak valamilyen módon és formában megképezte saját magával szemben az újat, a korszerűt, a mást. A konferencián ezért – a bölcsészet- és társadalomtudományok nagy tudásterületeihez (eszmetörténet, filozófia, esztétika, irodalom, történelem, művészettörténet, pszichológia) kapcsolódó szekciók bevonásával – többek között arra keresték a választ, hogy vajon a különféle történelmi korok miként gondolták el, és miként definiálták az újszerűséget. Beszéltek továbbá arról is, mik voltak az újnak ismérvei, s azok mi módon kapcsolódtak a korabeli kulturális hagyományokhoz vagy mentalitáshoz.
2024. november 27-én az Eszmetörténet/Történetelmélet szekcióban Gyáni Gábor, intézetünk kutatóprofesszora Premodern, modernitás, modernizmus, posztmodern, sokféle modernitás. A modern fogalmi változatai címmel tartott előadást. A Művészettörténet szekcióban Pók Attila, intézetünk ny. tudományos tanácsadója Modernitás és szabadkőművesség Magyarországon című előadásában elmondta, hogy a magyar szabadkőművesség két periódusban járult hozzá a magyarországi modernizációt megalapozó folyamatokhoz: 18. század utolsó harmadában és az 1886 és 1914 közötti időszakban. Befolyásával, szerepével kapcsolatban azt a kérdést járta körbe, hogy a fennállóhoz való kritikai viszonyulás a komfortábilis rend megzavarását jelenti-e, avagy a megszokott rend instabillá válására adott egyik lehetséges választ.