A „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport munkájának eredményeként 2024. október legvégén a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa, Tóth Gergely és a kutatócsoport vezetője, Pálffy Géza szerkesztésében 364 oldalas tanulmánykötet jelent meg Révay Péter koronaőr (1608–1622) életéről és munkásságáról.
A kötet budapesti bemutatóját 2024. december 12-én (csütörtökön) 17 órakor tartják a Humán Tudományok Kutatóháza (1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.) B. épület 5. emeleti Tanácstermében. Az eseményen a szerkesztőkkel Varga Szabolcs tudományos főmunkatárs beszélget.
A Szent Korona Kutatócsoport egy évtizede kiemelt figyelmet fordít a magyar korona krónikásaira. 2014-ben a kutatók feltérképezték a kora újkori történetírást (Clio inter arma…), 2018-ban kötetet szenteltek Istvánffy Miklós történetírónak, 2021-ben pedig latin–magyar kiadásban megjelentették Révay Péter (1568–1622) koronaőr vaskos országtörténetét (De monarchia…). A Szent Korona első kutatója. Tanulmányok Révay Péter koronaőrről és munkásságáról című új tanulmánykötet a tudós koronaőr életét és munkásságát mutatja be. A friss kutatásokra támaszkodó írásokban olyan izgalmas témák elevenednek meg, mint a Révay család 16. századi felemelkedése, az evangélikus arisztokrata tanulmányai és fiához írt intelmei, valamint a politikus történetíró művei és napjainkig tartó kiemelkedő hatásuk. Emellett megismerhetjük a koronázási palást 1613. évi lemásolását és a kópia különleges utóéletét, illetve egy páratlan koronás festménysorozat, az úgynevezett „országtáblák” kalandos históriáját is. A Szent Korona első kutatójának szentelt könyv mindenkinek ajánlható, aki érdeklődik a magyarság legfőbb nemzeti kincse iránt.
2025. 01. 13. 18:00 Eszik Veronika és Gyimesi Emese új köteteinek bemutatója |