Visegrádtól Komáromon át Amerikáig: A magyar Szent Korona különleges kalandjai címmel tartott előadást 2024. december 3-án a szlovákiai Komáromban, a Duna Menti Múzeumban Pálffy Géza, intéztünk tudományos tanácsadója, a Lendület Szent Korona Kutatócsoport vezetője.

A rendezvényen Pálffy Géza kiemelte, a kutatócsoport tagjai a szomszédos országok szakembereivel együttműködve több mint 25 kötetet adtak ki, összesen 14 nyelven. 2018-ban, a Szent Korona hazatérésének 40. évfordulója alkalmából egy nyolc nyelven elérhető, a legfontosabb kutatási eredményeket bemutató dokumentumfilmet készítettek, illetve több kiállítást is szerveztek, egyebek mellett Pozsonyban és Körmöcbányán.

palffy geza komarom 2024 2

palffy geza komarom 2024 3

palffy geza komarom 2024 1Képek: A Duna Menti Múzeum Baráti Köre, Komárom/Facebook

Az előadás során olyan izgalmas kérdésekről beszélt, hogy hányszor és milyen okokból vitték külföldre legfőbb nemzeti kincsünket, csak keletről érkező hódítók elől menekítették koronánkat, és mennyiben voltak sorsfordító események a Szent Korona menekítései és hazatérései a magyar történelemben. Pálffy Géza összegezte, a Szent Korona eddigi története során összesen tizenegyszer  járt külföldön – amelyek kivétel nélkül „menekítések“ voltak –, s mind közül a legtöbbször Ausztriában talált menedékre. Ezek az akciók többnyire a nyilvánosság kizárásával és gyorsan történtek. 770 év alatt a Szent Korona összesen 135 évet „tartózkodott” országon kívül.

A rendezvényről részletesen beszámolt az Új Szó, a cikk itt olvasható, a Napunk tudosítása pedig itt elérhető.