Intézetünk tudományos munkatársa, Klement Judit 2024. október 24-én Bécsben tartott előadást a 6. Workshop on Business History in Central and Eastern Europe rendezvényén.


A tanácskozás középpontjában azok a kihívások álltak, amelyekkel a vállalkozásoknak és vállalkozóknak a 19. századtól a 21. század elejéig politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális változások idején meg kellett birkózniuk a közép-kelet-európai régióban. Az 1848–49-es forradalmak, az 1867-es kiegyezés, az első világháborút követő új államok megjelenése, az államszocialista diktatúrák 1945 után vagy az 1989–91-es rendszerszintű átalakulások mind mélyreható fordulópontok voltak a régió történetében. Ezeket az eseményeket ugyanakkor nem mint egyedi történéseket, hanem mint hosszabb távú változás(ok) folyamatainak csúcspontjait érdemes tekinteni. A workshop során az átalakulást politikai, gazdasági és társadalmi változások folyamataként elemezték az előadók is. Bár tudományos konszenzus van a tekintetben, hogy a vállalkozó szellem az átalakulások fontos hajtóereje, ám az, hogy a vállalkozók hogyan kezdeményezik, miként járulnak hozzá, hogyan alkalmazkodnak, akadályozzák meg, vagy segítik elő a piacok és társadalmak átalakulását, még nagyrészt feltáratlan. A műhelykonferencia célja így az volt, hogy ráirányítsa a figyelmet e kutatási kérdésekre.

Klement Judit a Political and business adaptation in the case of the Hungarian Siemens–Schuckert Works című tudományos előadásában a Magyar Siemes-Schuckert Művek történetét (1904–1946) a piaci környezethez és a magyar politikai és üzleti környezethez való alkalmazkodás szempontjából elemezte a tanácskozás keretében.

A teljes program itt elérhető.