Tóth Ferenc, intézetünk tudományos tanácsadója 2024 októberében és novemberében három előadást tartott Franciaországban az Université Bordeaux-Montaigne, a tours-i François Rabelais Egyetem és a párizsi Bibliothèque Polonaise szervezésében.

2024. október 16. és 18. között rendezték meg az Université Bordeaux-Montaigne szervezésében a Mer et noblesses en Europe (XVIe–XXe siècle) című nemzetközi hadtörténeti konferenciát. A tanácskozás elsősorban azt kívánta áttekinteni különféle nemzetközi példák bemutatásával, hogy milyen szerepet játszott a kora újkori nemesség az európai nagyhatalmak haditengerészeti tisztikarában. A konferencia a nagyhatalmi versengés és a gyarmatosítás időszakának jelentős hadműveletei, felfedezései és kereskedelmi hálózatai történetének felidézésével mutatta be a korabeli nemesség e téren különösen markáns jelentőségét. Intézetünket a rendezvényen Tóth Ferenc tudományos tanácsadó képviselte, aki október 17-én tartott előadást; a 18. század második felében francia szolgálatban tevékenykedő magyar és magyar származású nemesek (pl. Benyovszky Móric, François de Tott) példáján keresztül mutatott rá francia királyi haditengerészet nemzetközi jellegére.  A konferencia programja itt tekinthető meg. 

toth ferenc bordeaux 2024

Kollégánk a következő hónapban még két előadást tartott Franciaországban. Először Tours városában a tours-i François Rabelais Egyetem és a franciaországi Via Sancti Martini egyesület, valamint a párizsi Liszt Intézet szervezésében megvalósult Les Journées d’Études Martiniennes című konferencián beszélt november 8-án a neves pannóniai származású galliai szent, tours-i Szent Márton szombathelyi kultuszának kora újkori változásairól egy kerekasztal-beszélgetés keretében. A rendezvény szorosan kapcsolódott az idei Tours-i Magyar Kulturális Napok programsorozathoz, amelynek keretében a rendezvényt megtisztelte jelenlétével Habsburg György, Magyarországi franciaországi nagykövete és Dr. Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke is. A Journées d’Études Martiniennes programja itt található.

A következő előadásra november 14-én került sor a párizsi Bibliothèque Polonaise szervezésében lezajlott lengyel–francia hadtörténeti kapcsolatokat vizsgáló Les contacts militaires polono-français à l’époque moderne et les pays d’Europe centrale című workshopon. A tanácskozás célja az Opolei Egyetemen nemrég elindult, a lengyel örökösödési háború (1733–1736) időszakának forrásait vizsgáló kutatási projekt munkatársainak, valamint francia és közép-európai történészek részvételével a korszak nemzetközi katonai kapcsolatainak áttekintése volt. Kollégánk a workshop első napján tartott előadást a 18. századi franciaországi lengyel és magyar emigránsok katonai kapcsolatairól, elsősorban a magyar alapítású francia huszárezredekben szolgáló lengyel katonatisztek példáin keresztül. A rendezvény sikerére való tekintettel a workshopot jövőre is megrendezik. A tanácskozás programja itt tekinthető meg.