A Trianon után: Gondoljuk újra a Horthy-kort! projekt videósorozatában megjelent Koloh Gábor, intézetünk tudományos munkatársa Egyke, szaporulat, fogyás a Horthy-korban című dokumentumfilmje.


A Horthy-kori Magyarországon elhíresült fogalmakból kevés maradt annyira velünk, mint az egyke képzete. Ez nem véletlen: a 19. század végén csökkenésnek induló születésszámok nyomán – nemcsak Magyarországon – kialakult natalista, tehát a születések számát, a demográfiai folyamatokat kiemelt társadalmi jelentőséggel felruházó gondolkodásmód a huszadik századra rendkívüli mértékben rányomta bélyegét a közgondolkodásra. Bár a Horthy-kori termékenységi mutatók messze meghaladták a maiakat, a kortársakat két folyamat is aggasztotta. Egyfelől attól tartottak, hogy nem nő elég dinamikusan a magyarság összlétszáma. Attól is sokan féltek azonban, hogy egyes, akár a trianoni határon belüli (!) területeken is kisebbségbe kerülhet a magyar ajkú lakosság – elsősorban egyes régiók elnémetesedése merült fel veszélyként. A helyzetet bonyolította, hogy a harmincas évek második felére, végére az a Németország vált a magyar külpolitikai célok fő zálogává, amelynek intenzív, a német kisebbségeket is felhasználó hatalmi politikáját Magyarországon is egyre többen szemlélték aggodalommal.

Koloh Gábor azon fiatal társadalomtörténészek egyike, aki az eszmetörténetben is otthonosan mozog. Teljes joggal köti össze munkáiban a demográfiai folyamatok valóságát és az azokról folyó korabeli diskurzusokat. Munkáit olvasva egyszerre bomlik ki szemünk előtt a huszadik század első felének magyar társadalomtörténetének számos ismert és kevésbé ismert vonatkozása, s értjük meg az eddiginél jobban, hogy az adott korban hogyan – és miért – vetettek ezek a kérdések nagy társadalmi hullámokat, s fonódtak össze egymással bizonyos kérdések a közgondolkodásban.

Koloh Gábor írását Kristóf-Goda Szilvia olvassa fel.