Klement Judit, intézetünk tudományos munkatársa szerkesztésében és az intézet több munkatársának szerzői közreműködésével megjelent A Magyar Tudományos Akadémia mecénásai című kötet.


A Magyar Tudományos Akadémia megalapítását magánszemélyek felajánlásai tették lehetővé 1825-ben. Az első adományozók példáját nagyon sokan követték, olyannyira, hogy kijelenthetjük: a mecenatúra végigkísérte az Akadémia 200 éves történetét. A kötet annak bemutatására vállalkozik, hogy milyen sokan és milyen sokféle háttérrel váltak adományozóvá, s hogy az adományozásukat mi minden motiválhatta. A kötet szerzői egyszerre kutatták, hogy ki, mikor, mire, mennyit és miért adott az Akadémiának.

mta mecenasaiKép: ELTE TáTK Összehasonlító Történeti Szociológia Tanszék Facebook

Az adományok története révén megelevenedik az MTA 200 éves története a kötet lapjain – egy eddig kevéssé látott perspektívából – az alapítástól a székházépítésen át a „boldog békeévek”, a világháborúk, inflációs időszakok, a hidegháború korán keresztül a rendszerváltás utáni évtizedekig. De az Akadémiának nyújtott támogatások elemzése arra is lehetőséget ad az olvasónak, hogy beleláthasson a magyarországi társadalom történetébe a rendi társadalom felbomlása és a polgárosodás jelenségétől indulva a professzionalizáción és a nők társadalmi helyzetének változásán át a szocialista, majd újra piacgazdaság mellett formálódó rendszerváltás utáni társadalomig. 

A kötet címnegyede és tartalomjegyzéke itt elérhető.