Megjelent Thoroczkay Gábornak, az ELTE Középkori Történeti Tanszéke docensének angol nyelvű monográfiája – The Historical Research on the Árpád Era – From the Austro-Hungarian Compromise (1867) to the Present Day címmel az Arpadiana sorozat 17. köteteként.

A kiadvány eddig még nem látott részletességgel mutatja be a magyar történelem első háromszáz évének, az Árpádok keresztény királyságának (1000–1301) modern kori történetírását. A könyvből kimarad a magyar őstörténet és a honfoglalás korának történeti kutatása tekintettel arra, hogy e témában már kiváló tudománytörténeti összefoglalók születtek. A monográfia leginkább kiemelt témái  közé tartozik a magyar bizantinológia kialakulása és fejlődése, valamint a Szent Korona viharos történetének kutatása. A kiválasztott időkeret a magyarországi hivatásos történetírás kezdetétől (a 19. század utolsó harmadától) napjainkig terjed. Az intézményrendszer (kutatóintézetek, egyetemek, levéltárak) mellett a legfontosabb forráskiadványok, kézikönyvek és a történetírói módszerek (pozitivizmus, szellemtörténet, marxizmus, tudományos történetírás) mellett a mű részletesen bemutatja a vezető kutatók pályáját Pauler Gyulától és kortársaitól Zsoldos Attiláig és napjaink más jelentős történészeiig.

A kötet kitér a mesterek és tanítványok hosszú sorára is, és nagy vonalakban vázolja a mindenkori politikai környezetet is. Ez utóbbi ugyanis így vagy úgy, de a tárgyalt időszak jelentős részében nagyban befolyásolta az Árpád-kor tanulmányozását. A könyv különösen jó szolgálatot fog tenni a külföldi középkorkutatók szakmai eligazodásában.

A kiadvány ára 4500 Ft. Vásárlási és rendelési információk itt elérhetők.  

English version