A Széchenyi István leveleinek kritikai kiadása című kutatás 2017. szeptember óta folyik a Történettudományi Intézetben a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (K 125364, FK 146398), valamint az MTA200 ünnepi programsorozat támogatásával.

A levelek publikálására létrehozott honlap 2022. december 14-én indult el Széchenyi István 1825 végéig írt 547 levelével. A honlap tartalma folyamatosan bővül, jelenleg Széchenyi 1833. július végéig írt 1034 levele érhető el szövegkritikai és tartalmi jegyzetekkel ellátva, ezzel az ismert Széchenyi-levelek nagyjából egyötöde olvasható eredeti nyelven az oldalon.

szechenyi honlap

A kutatás előre haladtával a már közzétett állomány is gyarapodott eddig még nem publikált levelekkel. Csak az 1825 végéig írt levelek száma hárommal bővült, ezek közül kettő a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában található. Az egyik, ami a Zichy Antal-féle levélválogatásból kimaradt, egy 1810. július 2-i levél Széchényi Ferencnéhez, a másik pedig egy keltezetlen levél, amit Széchenyi ménesmesteréhez, Thomas Sahländerhez intézett 1822. augusztus elején. A harmadik új levél (1821. január 14.) egyike annak az öt levélnek, amelyet Széchenyi István Edward Littletonhoz, Hatherton bárójához írt. Ezt az öt levelet Fenyő Ervin irodalomtörténész, Széchenyi-kutató gyűjtötte korábban angliai kutatóútja során és bocsátotta a kutatás rendelkezésére; az öt levélből négy már olvasható az oldalon.

thomas sahlander

A közelmúltban jelent meg szerkesztésemben „…a Tudós Társaság dolgában” – Válogatás Széchenyi István gróf levelezéséből című forráskiadvány, amely Széchenyi István és levelezőpartnerei leveleit foglalja magában. [A könyvről bővebb információ itt elérhető.] A kötet levelei közül a Széchenyi István által írottak a honlapra is felkerülnek kronológiai rendben haladva, szövegkritikai jegyzetekkel bővítve.

A mai kutatási feltételeknek köszönhetően a már korábban máshol publikált leveleknél néhány esetben sikerült pontosítani a levelek keltezését, beazonosítani az eddig Ismeretlenként számon tartott, vagy rosszul azonosított címzetteket – ez minden érintett levél esetében magyarázó jegyzetben van feltüntetve. Csak három példa a legfrissebb kutatásból: Bártfai Szabó László közlésében jelent meg egy Széchenyi-levél Toldy Ferenchez [1833.] június 9-i keltezéssel, a levél azonban jóval később, 1845-ben íródott. A Majláth Béla-féle levélkiadásban szerepel Széchenyi István levele József főherceghez 1834. február 24-i kelettel. A feldolgozás során azonban kiderült, hogy a levél Esterházy Pál herceghez íródott 1834. március 19-én. Ismeretlen grófnőként tartották eddig számon a Széchenyi al-dunai leveleskönyvében található egyik (1834. márciusi) fogalmazvány címzettjét, aki a levél tartalma alapján nagy valószínűséggel Széchenyi barátjának, Esterházy Vince grófnak a felesége.

A honlapon nemcsak tartalmi bővítés történt az elmúlt hónapokban: a levelek fejléccel és jegyzetapparátussal együtt pdf-formátumban letölthetővé váltak, a funkció már minden levél alján megtalálható. Ha a honlapon található leveleket tudományos munka készítéséhez használják fel, a hivatkozáshoz is kapnak segítséget, minden levél alján olvasható az ajánlott hivatkozási forma. Egy fentebb említett levél példáján: Széchenyi István Thomas Sahländernek, London, 1822. augusztus elején. S. a. r. és jegyz.: Czinege Szilvia. Közli: Széchenyi István levelezése. Digitális kiadás. Szerk. Czinege Szilvia–Fónagy Zoltán. https://szechenyilevelezes.abtk.hu/ További hivatkozásnál rövidítve: SzIL-Digit.   

szechenyi level

„Kedves Liebenberg, ezentúl legyen kedves minden levelemet megtartani, én ugyanezt teszem az Ön leveleivel. Katonai, közéleti és gazdasági ügyeim közepette oly szétszórt vagyok […] Így aztán minden egyes pontot, amelyet egymással megosztunk, kényelmesen meg tudunk beszélni, ha egymásnak írt leveleinket kölcsönösen megőrizzük […]” – írta Széchenyi jószágigazgatójának a levelek megőrzésének fontosságáról. (Széchenyi István Liebenberg Jánosnak, Bécs, 1821. április eleje, saját fordítás)

Czinege Szilvia