Megjelent intézetünk igazgatója, Molnár Antal Zsinatok háborújától a pannon illírizmusig: A magyar–horvát viszony újrafogalmazása a zágrábi zsinaton és Zaicz János pálos szerzetes emlék-iratában (1634–1635) című kötete a Reciti Kiadó Irodalomtörténeti füzetek sorozatában.
A modern nemzet formálódásával kapcsolatos kutatások az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a nacionalizmus 16–18. századi előzményeire. Jelen munka a nemzetközi historiográfia ezen irányzatához kapcsolódik, mégpedig egy összetett ideologéma, a déli szláv katolikusok által kidolgozott 16–17. századi illírizmus vizsgálatával. A kutatás apropóját egy 2008-ban felfedezett dokumentum, Zaicz János pálos szerzetesnek az 1634. évi zágrábi zsinat után összeállított, eddig ismeretlen emlékirata jelentette.
A modern nemzet formálódásával kapcsolatos kutatások az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a nacionalizmus 16–18. századi előzményeire. Jelen munka a nemzetközi his-toriográfia ezen irányzatához kapcsolódik, mégpedig egy összetett ideologéma, a déli szláv katoli-kusok által kidolgozott 16–17. századi illírizmus vizsgálatával. A kutatás apropóját egy 2008-ban felfedezett dokumentum, Zaicz János pálos szerzetesnek az 1634. évi zágrábi zsinat után összeál-lított, eddig ismeretlen emlékirata jelentette.
A kötet részletesen bemutatja a Pázmány Péter esztergomi érsek által képviselt magyarországi nemzeti konfesszionalizációval szembeforduló zágrábi püspökség lépéseit, az 1633. évi nagyszom-bati nemzeti zsinat ellen tiltakozó, majd VIII. Orbán pápa által érvénytelenített 1634. évi zágrábi egyházmegyei zsinat történetét, illetve a szerzőként azonosított pálos szerzetes életútját és szelle-mi arcélét. A zsinatok konfliktusának eredménye Zaicz emlékirata, a horvát–szlavón egyházi és politikai elit által képviselt rendi (vagy pannon) illírizmus legkorábbi és nagyon plasztikus megfo-galmazása, amely – miként az az illírizmusok tipológiai vizsgálatából egyértelműen kiderül – Rátt-kay György történeti munkájában érte el csúcspontját, és a korai horvát nemzetépítés fontos kiin-dulópontja lett.
A kismonográfiát a zágrábi zsinatra vonatkozó forrásoknak és Zaicz értekezésének kritikai kiadása egészíti ki.