Ablonczy Balázs, Bartha Ákos és Stark Tamás is előadást tartott a Magyarország az Ideiglenes Nemzetgyűlés időszakában címmel szervezett konferencián 2024. november 21-én a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézetében.


1944. december 22-én Debrecenben ült össze az Ideiglenes Nemzetgyűlés és jött létre az Ideiglenes Nemzeti Kormány, amelyek a második világháború utáni Magyarország első állami intézményei voltak. A szakmai tanácskozás előadói a 80. évfordulóhoz kapcsolódva tágabb kitekintéssel és az újabb történeti kutatások tükrében mutatták be a korszak meghatározó eseményeit. 

debrecen

Az egynapos, részben online konferencián 11 előadás hangzott el a meghívott szakemberektől, a korszak elismert szakértőitől. A konferencián elsősorban eddigi kutatásaik a témához és a korszakhoz illeszkedő, valamint az utóbbi évek friss tudományos eredményeit mutatták be a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Kiscelli Múzeum, valamint a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetének és a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársai.

Intézetünkből Ablonczy Balázs tudományos főmunkatárs, osztályvezető Népességmozgás és népességmozgatás Magyarországon 1944 nyarán; Bartha Ákos tudományos munkatárs Kísérlet egy alternatív államhatalmi szerv létrehozására 1944 novemberében. A Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottsága; Stark Tamás tudományos tanácsadó Magyarország háborús embervesztesége. 40 évvel Für Lajosnak az Alföldben megjelent, „Mennyi a sok sírkereszt” című tanulmánya után címmel tartott előadást.

Az előadók – többek között – az ország emberveszteségeit, a korabeli fővárosi bűnözési helyzetet és közbiztonságot, a bűnözést, a magyar rendőrség újra- és újjászervezését, valamint a mentelmi ügyeket ismertették.

A konferenciáról a beszámoló a Debreceni Egyetem honlapján olvasható.

A teljes program itt elérhető.