Intézetünk tudományos munkatársa, Kádas István 2025. április 11-én Grazban tartott előadást a Grazi Egyetem Bölcsészettudományi Karán megrendezett interdiszciplináris tudományos workshopon.


A konferenciának, melyre az Egyesült Államokból, illetve Európa különféle országaiból (pl. Egyesült Királyság, Hollandia, Szlovénia) is érkeztek előadók, fő témája egy különleges, az ókortól a 20. századig, a Közel-Kelettől az Angol Királyságig széleskörűen használt, gazdaság- és adminisztrációtörténeti jelentőségű eszköz, az úgynevezett rováspálca (tally sticks) volt. A Forgotten media of culture? International interdisciplinary workshop on the history of (ac)counting, signs and writing című workshop mindazonáltal egyéb, nem papírra vetett számviteli eszközökre, illetve a rováspálcához kötődő írott forrásokra is kitért. Ebbe a témakörbe illeszkedett Kádas István a “Rowasfew” – The use of Tally Sticks in the Hungarian Kingdom in 15th – 16th Centuries című előadása.

csm uni graz hauptgebaeude julina raggauzGrazi Egyetem Bölcsészettudományi Kar

Az előadás ismertette a középkori, illetve 16. századi magyarországi rovásfahasználattal kapcsolatos, eddig feltárt írott források adatait, melyek főképp az adó- és tizedszedés helyi adminisztrációjához kapcsolódtak. A rovásfa-használatra vonatkozó információkat az adószedés menete alapján rendszerezve bemutatta a rováspálca magyar adó- és tizedszedésben játszott szerepét. Mindemellett három tárgyi-írásos emléket, három 16. századi rováspálcát is megmutatott és elemzett az előadás. Ezek között az első mára lappang, csupán rajzát ismerjük, a másik kettő viszont ma is megtalálható a Magyar Nemzeti Levéltár Országos levéltárában, egyik a P 1314 Batthyány levéltárban, a másik pedig a Magyar Kamara Levéltárának Jankovich Gyűjteményében. Az előadás a rováspálcákhoz kapcsolódó levéltári anyag, valamint a középkori és 16. századi írott források alapján kirajzolódó kontextus alapján vizsgálta ezeket a különleges eszközöket.