Spaces and Agents of Ottoman Conquest in Southeastern and Central Europe címmel rendezték meg október 1-2. között a Bécsi Egyetem oszmanista workshopját, amelyen intézetünk munkatársai, Demeter Gábor és Fóti Miklós is részt vettek.
A tanácskozáson az új kutatási irányokról és fejlesztésekről számoltak be a kutatók, Claudia Römer, Georgios Liakopoulos, Emir Filipovic, a szervező Grigor Boykov és Mariya Kiprovska, valamint a Harvard Egyetem és a Szerb Tudományos Akadémiai kutatói Oliver Jens Schmitt vezénylete mellett.
Demeter Gábor (HUN-REN BTK TTI), Sz. Simon Éva (Magyar Nemzeti Levéltár, MNL) és Fóti Miklós (HUN-REN BTK TTI) a tíz éve fejlesztés alatt álló Collections of Ottoman Registers (CORe) MNL-adatbázis keresőfelületét és kutatási lehetőségeit mutatták be 155 defter 26500 bejegyzése alapján, Exploiting the Possibilities of the Ottoman Databases: The Leading Akıncı Clans on the Hungarian Frontier - Constraints of Archontological Research (Yahyaoğlus, Malkoçoğlus, and Mihaloğlus) címmel.
Fóti Miklós defterek alapján végzett archontológiai kutatásai rávilágítottak, hogy a forrás tökéletesen alkalmas más források kiegészítésére, kontrolljára és az adatbázis-szerkezet lehetővé teszi, hogy országhatárokon túli kutatásokat végezzünk, ami az oszmán hivatalnokok gyakori áthelyezése és a klánok stratégiái miatt nélkülözhetetlen az életpálya-rekonstrukciók esetén (Mariya Kiprovska). Míg az adatok GIS alapú megjelenítése szintén úttörő és hozzákapcsolható a balkáni kutatásokhoz (Boykov), a statisztikai számítások pedig ugyanazon az úton haladnak, amit a Max Planck Institute of Geoanthropology is kitűzött (Liakopoulos) anélkül, hogy a két fejlesztés kutatói ismerték volna egymás eredményeit.
A résztvevők valamennyien kifejezték elégedettségüket a magyarországi oszmanisztikai kutatások megújulásával, egyediségével és trendformáló jellegével kapcsolatban és szakmai támogatásukról és együttműködésükről biztosították a kutatócsoport pályázati törekvéseit illetően.
Az előadás (PPT) itt, a program pedig itt elérhető.