A Rejtélyes Történelem című beszélgetéssorozat 2023. január 19-i rendezvényén intézetünk tudományos főmunkatársát, Csaplár-Degovics Krisztiánt látta vendégül Katona Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa.
A Monarchia, Balkán, kolonizáció, avagy voltak-e gyarmatai a Monarchiának? című beszélgetés apropója Csaplár-Degovics Krisztián májusban megjelent könyve volt („Nekünk nincsenek gyarmataink és hódítási szándékaink.” Magyar részvétel a Monarchia gyarmatosítási törekvéseiben a Balkánon [1867–1914]). Budapest: BTK, 2022), és azt a kérdést járta körül, hogy Ausztria-Magyarország helye hol is van Európa gyarmatosítói múltjában.
A rendezvénynek a Várkert Bazár Testőrpalotája adott otthont.
A „Nekünk nincsenek gyarmataink és hódítási szándékaink.” Magyar részvétel a Monarchia gyarmatosítási törekvéseiben a Balkánon (1867-1914) című kötetben a szerző publikálatlan levéltári forrásokra támaszodva és a publikált forrásokat újraolvasva mutatja be Bosznia-Hercegovina és Albánia példáin keresztül, hogy az osztrák–magyar külpolitika miért is tekinthető koloniálisnak. A magyar országgyűlés képviselőházának naplói alapján arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyar politikai és gazdasági érdekcsoportok milyen aktívan bekapcsolódtak e politika alakításába.
A könyv a Magyar Királyság állampolgárain keresztül tárgyalja a Monarchia imperialista és koloniális politikáját. A bosznia-hercegovinai események elemzése során Kállay Béni közös pénzügyminiszter tevékenységét és annak hatásait állítja középpontba. Az Albániát érintő elképzeléseket és diplomáciai tevékenységet báró Nopcsa Ferenc személyén keresztül vizsgálja.