Intézetünk évzáró rendezvényén, 2024. december 17-én átadták a Péter Katalin-díjat, amelyet idén Krász Lilla kapott, illetve az intézeti szenior elismerést, amelyet Ács Pál vett át.
A Péter Katalin-díjat Krász Lilla, az ELTE BTK Történeti Intézet habilitált egyetemi docense Születés és anyaság a régi Magyarországon: 16. század – 20. század eleje című kötetéért nyerte el.
A díj célja a kora újkori történész szakma kiváló teljesítményeinek elismerése, amelyhez Péter Katalin szellemi hagyatéka teremtett alapot. A HUN-REN BTK Történettudományi Intézet Péter Katalin történészre emlékezve olyan szerzői műveket jutalmaz, amelyek a kora újkori magyar történelem (1526–1800) tárgykörében jelentek meg, műfajra való tekintet nélkül. A díjazott mű lehet monográfia, szövegközlés, vagy egy nagyobb lélegzetű, meghatározó jelentőségű tanulmány.
A 2024. évi Péter Katalin-díj nyertesének, Krász Lillának munkásságát a rendezvényen Erdélyi Gabriella, intézetünk tudományos főmunkatársa méltatta. Mint elmondta, a Születés és anyaság a régi Magyarországon című kötet egyedülálló módon mutatja be a szülést mint hosszabb, összetett folyamatot, amely a fogantatástól a gyermekágyi időszakon át a csecsemőgondozásig tart. Ez a megközelítés széles teret enged a női nézőpontok és élettapasztalatok megjelenítésének, és az elemzést nőtörténeti, anyaságtörténeti, valamint családtörténeti kontextusba helyezi.
Erdélyi Gabriella laudációja |
Krász Lilla |
A kötetben szereplő 161 színes kép nem puszta illusztráció, hanem az elemzés szerves része, gyakran egy-egy kép vagy korabeli tárgy válik a történeti reflexiók kiindulópontjává. A szülés anyagi kultúrájának bemutatása és a tudományos-vallásos világkép együttélése különleges betekintést nyújt, amely helyenként szinte thrillerszerű élményt nyújt a mai olvasó számára.
A kötet 400 éves történeti távlatból vizsgálja a szülést, nemcsak a 18. századi professzionalizáció szokványos narratívájára koncentrálva, hanem feltárva a tanult orvosok, sebészek, okleveles bábák és tanulatlan gyógyítók hosszú távú együttműködését is. Emellett bemutatja a szülés szakrális, mágikus és közösségi dimenzióit, valamint azokat a kockázatcsökkentő gyakorlatokat, amelyek az orvostudomány fejlődése ellenére is fennmaradtak. Külön figyelmet kap a Habsburg Birodalom Magyarországának története, ahol a 18. század végétől államilag irányított reformok keretében jelentek meg a férfi orvosok a hagyományosan női terepként működő szülőszobákban.
A kötet antropológiai megközelítése többször is túllép az európai keresztény–zsidó kultúrkör határain, és kultúrákon átívelő párhuzamokat mutat be a születéssel és anyasággal kapcsolatos gyakorlatokban és hiedelmekben. Ez az elemzési mód globális perspektívába helyezi a szüléstörténetet, amely egyszerre reflektál a női élettapasztalatokra és a tudományos gondolkodás fejlődésére, így új dimenziókat nyit a témában.
|
Molnár Antal átadja a Péter Katalin-díjat Krász Lillának
A Péter Katalin-díjat 2022-ben, első alkalommal Újlaki-Nagy Réka, intézetünk tudományos munkatársa kapta Christians or Jews? – Early Transylvanian Sabbatarianism (1580–1621) című munkájának elismeréseként. 2023-ban Géra Eleonóra történész-levéltáros, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszékének habilitált docense vette át A polgárváros rendje – Társadalom, tér, nyilvánosság Budán (1686–1741) című könyvéért.
Az intézeti záróértekezleten a HUN-REN BTK intézeti szenior elismerését Ács Pál vette át, aki a Kora újkori osztály ny. tudományos tanácsadója. Kutatási területei közé tartozik a kora újkori magyar és európai művelődéstörténet, illetve a régi magyar és európai irodalom- és kultúratudomány. Teljes publikációs jegyzéke a Magyar Tudományos Művek Tárában elérhető.
Molnár Antal átadja az intézeti szenior elismerést Ács Pálnak |
Fejérdy András, Molnár Antal és Mihalik Béla |
Fotók: Szőts-Rajkó Kinga/HUN-REN BTK TTI