2025. április 11-én intézetünk tudományos tanácsadója és a „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport vezetője, Pálffy Géza Tahitótfalu Község Önkormányzatának meghívására a falu Református Gyülekezeti Termében tartott népes hallgatóság előtt nagyelőadást kutatócsoportja legfontosabb felfedezéseiről.


Az eseményre a Történelmünk új szemszögből ismeretterjesztő előadássorozat keretében került sor, amelyről a Danubia Televízió tudósítása itt tekinthető meg.

Pálffy Géza Újdonságok a magyar Szent Korona különleges kalandjaiból című előadásában elsősorban a következő izgalmas kérdésekre kereste a választ: Mikor ferdülhetett el a korona keresztje? Hol található a legkorábbi szent koronás, azaz mai magyar címeres országzászlónk? Mi a helyes válasz az érettségin a magyar uralkodók törvényes koronázásának feltételeiről? Mik a Szent Korona tizenegy külföldi útjának legfőbb rejtélyei? Hány hazai kalandja ismert legfőbb nemzeti kincsünknek? Végül pedig hányszor járhatott a magyar korona Tahitótfaluban és közelében?

A teljes előadás elérhető a YouTube-on:

Az előadássorozatban olyan kiváló történészek-régészek léptek-lépnek fel, mint márciusban Hermann Róbert, májusban Türk Attila és június elején ugyancsak intézetünkből Ablonczy Balázs.