Tóth István György (1956-2005), intézetünk egykori munkatársának összegyűjtött publikációi immár elérhetők és letölthetők az Academia.edu oldalán.


Tóth István György a kora újkori társadalom- és művelődéstörténet nemzetközileg elismert kutatója volt. Egyetemi tanulmányait az ELTE Bölcsészettudományi Karán, majd Franciaországban, a Nancy Egyetemen végezte. 1991-ben védte meg kandidátusi értekezését, 2004-ben habilitált, és a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet is megszerezte. 

s200 istv n gy rgy.t th

1981-től dolgozott a Történettudományi Intézetben, ahol 1999-ben a kora újkori osztály vezetője lett. A magyar és a nemzetközi egyetemi oktatásban is tevékenyen részt vett, 1991-től oktatott a Közép-európai Egyetemen, 1992-1997 között a Miskolci Egyetem docenseként tanított, valamint több külföldi egyetem (Freiburg, Párizs, New York) vendégtanára volt. A szakmai közélet szervezeteiben is szerepet vállalt. Vezetőségi tagja volt a Nemzetközi, illetve Magyar XVIII. Századi Társaságnak, a Magyar-Olasz Történész Vegyesbizottságnak. Betöltötte az OTKA történelem zsűrijének elnöki pozícióját is. Részt vett a História és a Történelmi Szemle szerkesztésében.

Benda Kálmán mellett kapcsolódott be a Moldvai csángó-magyar okmánytár munkálataiba, amelynek szerves folytatása lett élete fő műve, az összesen hatkötetes okmánytár az erdélyi és hódoltsági missziók történetéről. Emellett talán nem volt még egy olyan történész a rendszerváltás évtizedeiben, aki nála többet tett volna a magyar történetírás nemzetközi jelenlétéért. Legendás nyelvismeretének köszönhetően egész Európában és a tengerentúl is otthonosan mozgott, emlékét Amerikától a Balkán-félszigetig máig nagyon sok kolléga őrzi.

Nagyon sokrétű publikációs tevékenységének eredményei mind ez ideig nehezen hozzáférhetőek voltak a hazai és külföldi tudományos közösség számára, összegyűjtött és digitálisan közzétett írásainak gyűjteménye immár lehetővé teszi kiemelkedő értéket hordozó munkásságának a korábbinál szélesebb körű felhasználását.

A gyűjtemény, amelyet Rácz K. Bence állított össze, az Academia.edu oldalán elérhető.