A nantes-i Institute of Advanced Studies (Institut des Études Avancées) francia interdiszciplináris kutatóintézet legutóbbi versenypályázatán Tóth Ferenc, intézetünk tudományos tanácsadója elnyerte az intézet fellowship programjában való részvétel lehetőségét.
Kollégánk fél évig az IAS/IEA vendégkutatójaként történeti forráskutatásokat végzett a nantes-i diplomáciai levéltárban (Centre des Archives Diplomatiques de Nantes), és ez idő alatt több előadást is tartott francia egyetemeken és kutatóintézetekben, valamint részt vett egy ankarai magyar–török tudományos konferencián. Kutatási programjának középpontjában a 18. századi közép-európai származású emigránsok diplomáciai és kulturális közvetítő szerepe állt.
Tóth Ferenc első nyilvános franciaországi előadására a Rennes 2 Egyetem Master 2 fokozatú nemzetközi kapcsolatok történeti programjának keretében került sor Dorothea Bohnekamp professzor meghívására 2024. február 15-én. Az előadás az Oszmán Birodalom területén tevékenykedő közép-európai utazók, diplomaták, katonák és tudósok – pl. II. Rákóczi Ferenc, Stanislas Leszczynski, Jan Potocki, Mikes Kelemen, Stepan Zannovich – kultúraközvetítő szerepére fókuszált. A kurzus résztvevői nagy érdeklődéssel hallgatták az előadást, mert az Oszmán Birodalom történetével eddigi tanulmányaik során viszonylag kevés lehetőségük volt találkozni.
Ezt követően március 8-án a neves párizsi École Pratique des Hautes Études egyetemen tartott előadást Tóth Ferenc Martin Motte stratégiai tanulmányokkal foglalkozó szemináriumának keretében. Az expozé a kora újkori török háborúk Dunán és annak mellékfolyóin zajló főbb hadműveleteit és azok katonai gondolkodásra gyakorolt hatását vizsgálta. Az előadásból készült tanulmány hamarosan megjelenik egy Martin Motte professzor által szerkesztett tanulmánykötetben.
Kollégánk következő nyilvános előadására Nantes-ban, az Institut des Études Avancées kutatói szemináriuma keretein belül 2024. április 22-én került sor. Itt az intézeti kutatási tervéhez szorosan illeszkedő témáról esett szó: a 18. századi törökországi magyar emigráció Kelet és Nyugat közötti közvetítő szerepéről. Az előadásban Tóth Ferenc hangsúlyozta, hogy a magyar emigráció és annak főbb személyiségei – köztük II. Rákóczi Ferenc fejedelem – fontos közvetítő szerepet játszottak az oszmán kormányzat és a francia diplomácia helyi képviselete, a konstantinápolyi francia követség és annak levantei konzuli hálózata között. A közvetítő szerep egyaránt kiterjedt a diplomáciai, a katonai és a kulturális területekre. A szemináriumon megvitatott előadás tanulmány formában hamarosan napvilágot lát majd a párizsi Revue d’histoire diplomatique folyóiratban.
Tóth Ferenc
Tóth Ferenc utolsó, e témakörhöz kapcsolódó előadását Ankarában, a Who connects: Ibrahim Müteferrika című, az Országos Széchényi Könyvtár által koordinált nemzetközi szimpóziumon tartotta 2024. május 22-én a Török Köztársasági Elnökség Nemzeti Könyvtárában. Az előadás témája Ibrahim Müteferrika diplomáciai és politikai gondolkodói tevékenysége volt. Kollégánk kiterjedt francia levéltári kutatásokon alapuló előadásában bemutatta a neves erdélyi származású oszmán államférfi és kultúraközvetítő nemzetközi kapcsolatrendszerét, diplomáciai tárgyalásait, valamint katonai és politikai reformgondolatait.
A rendezvényről készült összefoglaló az OSZK honlapján elérhető.