A Trianon után: Gondoljuk újra a Horthy-kort! projekt videósorozatában megjelent Turbucz Dávid, intézetünk tudományos munkatársa Demokrácia? Diktatúra? A Horthy-kor politikai rendszere című dokumentumfilmje.

A Horthy-korban kialakult kormányzás jellegének kérdése meglepő mértékben foglalkoztatja a magyar társadalmat és a történészeket is – ahhoz képest mindenképpen, hogy egy történeti korszak politikai rendjének osztályozása, besorolása általában nem tartozik a legszélesebb érdeklődésre számot tartó kérdések közé. A Horthy-kor azonban egy kicsit más. Azért is más, mert a 20. században már elterjedt demokratikus normákhoz viszonyítva világosan láthatóak nem demokratikus jellemzői, ugyanakkor nehezen helyezhető el a hétköznapi nyelvben elterjedt politikai rendszer-megnevezések segítségével. Nem volt egyértelműen kemény katonai diktatúra vagy más önkényuralmi, különösen pedig totalitárius rendszer sem. Működött benne egy erős parlament, ugyanakkor a miniszterelnök nem a parlamentnek felelt, és világos volt, hogy a kormányzó pártot választásokon és titkos választójog híján nehéz lett volna leváltani.

Minek nevezzünk egy ilyen rendszert? Az 1970-es évektől kezdve, Juan Linz spanyol politológus munkássága nyomán, egyre inkább elterjedt a nemzetközi politikai szakirodalomban az "autoriter" és "autoritarizmus" megnevezés. Ezalatt pontosan az ilyen, bizonyos társadalmi szabadságot és pluralizmust megengedő, de a hatalmat erősen központosító és leválthatatlan módon gyakorló rezsimeket értjük. Turbucz Dávid, aki már két évtizede foglalkozik a Horthy-korszak jellegével és Horthy Miklós személyével is, dokumentumfilmjében arra tesz kísérletet, hogy ebből a fogalomból kiindulva – de nem megelégedve vele – bemutassa, hogyan ragadható meg a Horthy-korszak politikai rendszerének lényege. Vállalkozása célja, hogy a politikai rendszerek palettáján árnyaltabban elhelyezze a két világháború közötti Magyarországot. Kevesen vannak erre jobban felkészülve Turbucz Dávidnál, hiszen nemcsak a Horthy-kultuszról írt jelentős monográfiát, hanem Horthy Miklós személyével is hosszú évek óta foglalkozik, életrajzát készíti Horthy Miklósnak, amelynek első fejezetei nemrégiben jelentek meg – ezek Horthy tengerésztiszti éveit dolgozzák fel.

Turbucz Dávid írását Kristóf-Goda Szilvia olvassa fel.