A Trianon után: gondoljuk újra a Horthy-kort! videósorozatban megjelent Turbucz Dávid, intézetünk tudományos munkatársa
Mit jelentett Horthy Miklós kultusza a két világháború között? Egy hagyományos államfőt dicsőítő, megszokott, a hatalmat legitimáló közéleti gyakorlatot, vagy újszerű mozgósító stratégiát? Tradicionalista, vagy éppen a modernitással összefüggő politikai jelenségről volt-e szó?
Turbucz Dávid dokumentumfilmjében megvizsgálja, hogy milyen módon vált az 1919-ben még az újjobboldali radikális és félkatonai alakulatokhoz köthető Horthy Miklós kultusza a harmincas évekre a fennálló rendet konzerváló, megtartó, sok esetben a szélsőségek ellen ható (bár semmiképpen sem demokratikus jellegű) rendszerformáló tényezővé. Mindeközben Horthy tágabb jelképes funkciója nem változott. Kormányzóként ő volt az egyik olyan viszonyítási pont, amely jelezte a társadalom felé a rendszer szilárdságát, és megtestesítette annak olyan alapvető értékeit, mint az antibolsevizmus vagy a revizionizmus. Ekként összefogta a rendszert elfogadó társadalmi rétegeket és politikai platformokat.
Turbucz Dávid immár lassan két évtizede foglalkozik Horthy Miklóssal, s ő a készülő nagy Horthy-életrajz szerzője. Doktori disszertációját a Horthy körüli kultusz témájából írta, így keresve sem találhattunk volna olyan jól felkészült, a politikatudomány és a történettudomány módszertanában egyaránt jártas kollégát, aki képes lehetett volna ezt a nagyon érdekes, a modern politikai propaganda hazai jelentkezésével összefüggő témát feldolgozni.
Turbucz Dávid írását Kristóf-Goda Szilvia olvassa fel.