2024. november 20. és 24. között a Fejérdy András által vezetett Sovereignty ERC kutatócsoport hét munkatársa, valamint Borhi László és László Szabolcs vett részt a Szláv, Kelet-európai és Eurázsiai Tanulmányok Társaságának (ASEEES) éves tanácskozásán Bostonban.
A Sovereignty ERC kutatócsoport – Fejérdy András kutatócsoport-vezető, Anca Şincan, Tomasz Hen-Konarski, Pataki Katalin, Przemysław Pazik, Željko Oset és Tömöry Miklós – célja az volt a konferencián, hogy széles, nemzetközi tudományos nyilvánosság előtt bemutassák a projektet és a kollégák kapcsolódó kutatásait. Erre egy konferencia-szekció és egy kerekasztal-beszélgetés keretében került sor november 21-én.
Tomasz Hen-Konarski, Pataki Katalin és Tömöry Miklós a Between Rome, Vienna, Warsaw, and Moscow: Confessional Loyalties and Modern Sovereignty in Central Europe, 1765-1914 című, Anna Bisikalo (Harvard Egyetem) által vezetett panelen mutatták be eredményeiket. Az előadásokat az Európai Egyetemi Intézet (EUI, Firenze) professzora, Pieter M. Judson kommentálta.
Fejérdy András, Anca Şincan, Željko Oset és Przemysław Pazik a Religious Cold War: Catholics and the Communist Regimes in East Central Europe című, James Kapalo (Corki Egyetem, Írország) által moderált kerekasztalon mutatták be a projekt fő célkitűzéseit, valamint a 20. századi esettanulmányokból körvonalazódó eredményeit.
Mindkét, az ERC-projekthez kapcsolódó szekció a közönség nagy érdeklődése mellett zajlott le. A nagyszabású, történészek, antropológusok, szociológusok és egyéb kutató, által látogatott négynapos konferencia számtalan lehetőséget nyújtott ismerkedésre, nemzetközi tudás- és tapasztalatcserére. A tanácskozáson való részvétel mellett a kutatócsoport Bostonban tartotta fél éves workshopját, ahol áttekintették a következő időszak terveit; a jövő tavasszal Budapesten rendezendő nemzetközi konferenciát, valamint a készülő publikációkat.
A tanácskozáson Borhi László tudományos tanácsadó november 23-án a The Downfall of the Soviet Bloc: A 35-Year Retrospective című kerekasztal-beszélgetésen vett részt. László Szabolcs, a Jelenkortörténet osztály tudományos munkatársa pedig november 24-én Music Education across the Iron Curtain: The Kodály-method and the Network of Hungarian and American Teachers (1960s-70s) című előadásában A Kodály-módszer nemzetköziesítése és a magyar kultúrdiplomácia a Kádár-korszakban című „OTKA” posztdoktori program keretén belül megvalósuló kutatási projekt eredményeit ismertette.
A konferencia teljes programja itt olvasható.
A Sovereignty ERC Kutatócsoport hírei és eredményei a projekt honlapján és Facebook-oldalán elérhetők.
A Sovereignty ERC Kutatócsoport képeit Anna Bisikalo, Željko Oset és Anca Şincan készítette.