A Bél Mátyás Neolatin Műhely (BMNM) tagjai áprilisban két könyvbemutatót is tartottak Szombathelyen és Budapesten, amelyeken Sánta Sára Schönvisner István munkásságát feltáró kötetét, valamint a Bél Mátyás által írt Notitia kiadatlan részeit tartalmazó sorozat nyolcadik kötetét ismertették.
Elsőként 2025. április 9-én került sor intézetünk posztdoktori ösztöndíjas kutatója, Sánta Sára könyvének bemutatójára az Iseum Régészeti Műhely és Tárház szervezésében. A magyar ókorkutatás atyja, Schönvisner István című kötete 2024 decemberében jelent meg a Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések sorozatban. A nagy érdeklődés mellett megtartott könyvbemutatón elsőként a szerző beszélt Schönvisner István (1738–1818), a kiváló jezsuita régész és ókortudós életéről, úttörő munkásságáról, illetve mai emlékezetéről, majd Sosztarits Ottó régész, az Iseum intézményvezetője ismertette a tudós régészeti, mindenekelőtt Szombathelyt érintő kutatásait. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy Schönvisner már 150 évvel az ókori szentély maradványainak megtalálása előtt írt a savariai Isis-kultuszról, kiválóan ismertette az településen előkerült római pénzeket, valamint jó érzékkel mutatta be a szobrászati és feliratos emlékeket is – amelyek közül többet már csak a tudós jezsuita leírásából ismerünk.
https://tti.abtk.hu/esemenyek/konyvbemutato/a-bel-matyas-neolatin-muhely-uj-konyveinek-bemutatoi-szombathelyen-es-budapesten#sigProId987f5d7faf
A rendezvényről a Szombathelyi Televízió tudósítása itt látható:
2025. április 15-én kettős könyvbemutatóra került sor a Történettudományi Intézet és az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár szervezésében. Az Egyetemi Könyvtárban megrendezett eseményen elsőként Tóth Gergely, intézetünk tudományos főmunkatársa, a BMNM vezetője köszöntötte a közönséget és szólt néhány szót a kutatócsoport munkájáról, majd Ács Pál irodalomtörténész, intézetünk szenior kutatója mutatta be Sánta Sára kötetét. Ezt követően Tóth Krisztina, az ELTE Egyetemi Levéltár vezetője méltatta a fentebb már említett sorozatot, amely Bél Mátyás (1684–1749) nagy országleírásának, a Notitiának a kiadatlan részeit tartalmazza, illetve részletesebben is kitért e sorozat 2024-ben megjelent nyolcadik kötetére, amely Temes, Csanád, Arad, Zaránd és Békés vármegyék leírását foglalja magába. Az újonnan megjelent kötetet – csakúgy, mint az előzőeket – a Műhely munkatársai (Benei Bernadett, Gőzsy Zoltán, Jarmalov Rezső, Tóth Gergely és Tóth Péter) készítették.
https://tti.abtk.hu/esemenyek/konyvbemutato/a-bel-matyas-neolatin-muhely-uj-konyveinek-bemutatoi-szombathelyen-es-budapesten#sigProIda9d9a0637d
Képek: Szlávik Szabolcs/ ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár
A kötetek megvásárolható a Penna Bölcsész Könyvesboltban:
- Sánta Sára: A magyar ókorkutatás atyja, Schönvisner István. HUN-REN BTK Történettudományi Intézet, Budapest, 2024. 243 old. 165 x 235 mm (vágott B/5 formátum), keménytáblás, cérnafűzött, 4900 Ft.
- Matthias Bel (Bél Mátyás): Notitia Hungariae novae historico geographica ... Comitatuum ineditorum tomus octavus, in quo continentur ... Comitatus Temesiensis, Csanadiensis, Aradiensis, Zarandiensis et Békésiensis. Szerk. Tóth Gergely; a szöveget gondozta Benei Bernadett, Gőzsy Zoltán, Jarmalov Rezső, Tóth Gergely, Tóth Péter. HUN-REN BTK Történettudományi Intézet, Budapest, 2024. 432 old. 202 x 285 mm (vágott A/4 formátum), keménytáblás, cérnafűzött, 4490 Ft.