Az Osztrák Tudományos Akadémián 2025. június 24-én szerzői előadással és kerekasztal-beszélgetéssel mutatták be Molnár Antal, intézetünk igazgatója, tudományos tanácsadója új kötetét.
A Catholic Confessionalization in Early Modern Moldavia című könyv az 1642-es kutnári zsinat vizsgálatán keresztül tárja fel a moldvai katolikusok történetét. A Vatikán hivatalos kiadójánál megjelent munka középpontjában a Speculum Ordinis című, hosszú időn át lappangó kézirat áll, amely a zsinat határozatait és a moldvai katolikus rituálét tartalmazza. A Bartolomeo Bassetti itáliai minorita szerzetes és Bellinus Pál magyar pap által összeállított forrás meggyőzően igazolja a helyi közösség szoros kötődését a magyarországi katolikus egyházhoz, és ezen keresztül rámutat ennek a vallási kisebbségnek a sokszor vitatott magyar eredetére.
A bemutatón Molnár Antal ismertetője után Kármán Gábor, Maria Teresa Fattori és Ovidiu Olar osztották meg gondolataikat a kötetről. A beszélgetést Muntán Emese moderálta, aki a közönség számára ismertette Molnár Antal szakmai pályafutásának fontosabb állomásait és a balkáni katolikusok kutatása során elért legfontosabb eredményeit. Molnár Antal a kötet megírásához vezető utat mutatta be. A moldvai magyarságra vonatkozó vatikáni dokumentumok feltárása és kiadása a rendszerváltás éveiben nagyon komoly hatást gyakorolt az 1990-es években felnövekvő történész generációra. A szerző érdeklődése is részben emiatt fordult a balkáni ortodox területeken élő katolikus kisebbségek felé, és ezeknek a kisebbségeknek a kutatása során szerzett tapasztalatok birtokában értelmezte újra a moldvai magyar katolikusok történetét. Kármán Gábor a missziók és a konstantinápolyi diplomácia közötti kooperáció, a katolikus konfesszionális diplomácia eddig ismeretlen római forrásainak jelentőségét emelte ki. Maria Teresa Fattori a kötet bemutatása során a missziós zsinati dokumentumok jelentőségére hívta fel a figyelmet. Ovidiu Olar ismertette a kötetben részletesen tárgyalt jászvásári ortodox zsinat és a kutnári zsinat összefüggéseit, és kiemelte az interkonfesszionális vizsgálatok jelentőségét.
A rendezvény három nemzetközi kutatási program – a SMALLST (The Diplomacy of Small States in Early Modern Southeastern Europe, ERC CoG 101043451), az ORTHPOL (Orthodoxies and Politics: The Religious Reforms of Mid-17th Century in Eastern and Southeastern Europe, ERC StG 950287), valamint a Global Catholicism, Local Power Networks and Intermediary Agencies in Early Modern Ottoman Europe (APART-GSK 12067) – együttműködésében valósult meg. A könyvbemutató meghívója letölthető.
A képen (balról jobbra): Oliver Jens Schmitt, a bécsi egyetem professzora, az Osztrák Tudományos Akadémia volt alelnöke és Molnár Antal
A bemutatót követő napon Molnár Antal a római levéltárakat középpontba állító kerekasztal-beszélgetésen is részt vett az Osztrák Tudományos Akadémia Habsburg és Balkáni Kutatóintézetében, amelynek során a résztvevők a fontosabb forrástípusok bemutatása mellett elsősorban ennek a dokumentációnak az oszmanisztikai kutatásokba való integrálásának lehetőségeit vitatták meg.