2024. szeptember 19-én Szekszárdon, a Wosinsky Mór Múzeumban került sor Golub Xénia A grábóci ortodox monostor. Szerb művészeti örökség Magyarországon a 18. században című könyvének bemutatójára.
A rendezvényen a könyvet Molnár Antal, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont tudományos főigazgató-helyettese, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet igazgatója ismertette.
Jeromonah Mitrofan Gajić, a grábóci szerb ortodox kolostor elöljárója, Molnár Antal igazgató, Ódor János, a szekszárdi Wosinszky Mór Múzeum igazgatója,
Golub Xénia, a kötet szerzője, valamint Strijk András szerb ortodox diakónus. Fotó: Koppány Péter
Molnár Antal a kötet budapesti bemutatójához hasonlóan ezúttal is beszélt arról, hogy miért kiemelkedően fontos ez a kötet a magyar és a szerb tudomány, illetve – tágabb értelemben – a közös kultúra számára. Mint elmondta, a szerb egyház és kultúra jelenlétének indikátorai a török kortól kezdve folyamatosan a monostorok voltak. Ezek topográfiáját vizsgálva meggyőződhetünk Grábóc egyedülálló jelentőségéről, hiszen az egyetlen török kori monostorról van szó a Dunántúlon. A monostor évszázadokon át a szerb jelenlét bástyájának tekinthető a Dráva és Duna közötti magyarországi területeken. Múltjának és értékeinek alapos megismerése éppen ezért túlmutat egyetlen monostor történetén. Azt is kiemelte, hogy Grábóc nemcsak monostorként egyedülálló, hanem a forrásanyag tekintetében is, hiszen a 16. század végén elkezdett krónikája kivételesen korai forrás, egyetlen más szerb monostornak sincsen ennél régebbi vagy ezzel egykorú krónikája. A fejlett történeti tudatot feltételező monostortörténet, akárcsak a templom falfestményei és ikonosztáza is hű tükre a kelet és nyugat végvidékén álló monostor két kultúra közötti határhelyzetének.
Fotó: Koppány Péter
Intézetünk igazgatója után a szerző, Golub Xénia kapott szót, aki személyes hangon beszélt a grábóci monostorhoz fűződő viszonyáról, kutatómunkájának kezdeteiről. Gyermekkorától kezdve rendszeresen részt vett a híres grábóci búcsún, majd fiatal művészettörténészként ő kapta feladatul a templom falképeinek leírását a barokk freskókatalógus számára. Ebből a munkából nőtt ki a monostor monográfiája. A könyvbemutatót kérdések és kötetlen beszélgetés zárta.
Fotó: Koppány Péter