Intézetünk munkatársai, Bartha Ákos, Fedeles-Czeferner Dóra és Turbucz Dávid a Magyar Történelmi Társulat Az életrajzírás alkonya? című kerekasztal-beszélgetésén vett részt az ELTE BTK Történeti Intézetének Szekfű Gyula Könyvtárában 2025. február 19-én.


A meglepően sok hallgatót vonzó, Ablonczy Balázs által moderált rendezvényen a jelenlévők a történeti biográfia helyéről beszélgettek: egyetértettek abban, hogy nemcsak a Nagy Emberek életrajza lehet érdekes  még ha Magyarországon a forrásadottságok ehhez nem is mindig adottak. És bár az elmúlt időszakban a műfaj felívelt Magyarországon, a kilencvenes évektől a magyar biográfia erősödése figyelhető meg, a nemzetközi porondra ma már csak egyes életrajzon kívüli elemek – eszmék és szélesebb kontextusok – beemelésével lehet belépni magyar historikusnak.

Fotó: Ablonczy Balázs

A beszélgetés során szó esett még a kutatást érintő etikai problémákról, valamint a történész helyéről jelenkorunk emlékezetpolitikai küzdelmeiben – jelesül arról, hogy kell-e a történésznek emléktábla-koszorúzásokra járnia (spoiler: nem kell, de lehet) –, illetve arról, hogy Bajcsy-Zsilinszky Endre ritka, atlétatrikós fotójának megszerzéséért meddig kellett elmenni. A hallgatóság kérdései között felvetődött a történeti személyiség magánéletének megjeleníthetősége, a kollektív életrajzok jövőbeni perspektívái és végezetül kollégáink is elmondták, hogy kinek az életrajza hiányzik még a jelenkori magyar történelem alakjai közül.