
Megjelent a Táj, ember, tudás – zöldtörténelem. Bevezetés a környezettörténet irodalmába című szöveg- és tanulmánygyűjtemény folytatásaként a Tájátalakítás, járványok, vizek, birodalmak – zöldtörténelem című kötet, mely további tanulmányokat tartalmaz a környezettörténet irodalmából. A kötetben közölt tizenkét írás a Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések-sorozatot gazdagítja, s az első kötethez képest nagyobb hangsúlyt fektet a politikumra, kiemelve a nemzet-, állam- és birodalomépítő törekvések tájátalakító szerepét. A szerkesztők – Balogh Róbert, Bodovics Éva, Demeter Gábor, Erdélyi Mátyás, Eszik Veronika és Vadas András – bevezetője itt olvasható, a tartalomjegyzék pedig itt tekinthető meg. A kötet ára 3500 Ft, vásárlással és rendeléssel kapcsolatos információk itt találhatók.

A napokban jelent meg Apor Péter, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet főmunkatársának kötete, A hétköznapi hatalom – Politikai nyelv, szaktudás, társadalmi cselekvés címmel. A szerző tágabb európai összefüggésrendszerbe helyezve vezet be a második világháború utáni szovjet típusú hatalomgyakorlás kérdéseibe, s a szocialista diktatúrák történetét a minennapi élet nézőpontjából közelíti meg. A Magyar Történemi Emlékek – Értekezések-sorozatban megjelent kötet tartalomjegyzéke itt, a szerző kötethez írt bevezető sorai pedig itt olvashatók. A kötet ára 3490 Ft, vásárlással, rendeléssel kapcsolatos információk itt olvashatók.

Megjelent a Történelmi Szemle 2022. évi második száma. A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete folyóiratának legújabb kiadásában többek között olvashatunk a magyar szokásjogról, az egyházi személyek részvételéről a magyar országgyűléseken vagy a paraszti világ különböző tükröződéseiről a vidéki Magyarországon. A részletes tartalomjegyzék itt tekinthető meg.

A napokban jelent meg a bloomingtoni Indiana University tanára és a BTK Történettudományi Intézet tudományos tanácsadója, Borhi Lászlónak A túlélés stratégiái – Élet és halál a náci kommunista diktatúrákban 1944–1953 című munkája. A Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések-sorozat legújabb darabja az egyén és a hatalom viszonyát vizsgálja a nácizmus és a sztálinista terror éveiben. A szerző legújabb kötetének címnegyede itt, tartalomjegyzéke itt tekinthető meg. A szerző bevezető tanulmánya itt olvasható. A kötet ára 3900 Ft, a vásárlással, rendeléssel kapcsolatos információk itt találhatók.

Megjelent a Világtörténet című folyóirat 2022. évi 2. száma, amelynek írásai az első világháború utáni osztrák–magyar határváltozás dimenzióit tárják fel. A világháborúban vesztes Ausztria igényt tartott egy másik vesztes ország, azaz Magyarország nyugati határvidékére, ahol német nyelvű lakosság élt többségben, de amely tradicionálisan a Magyar Királyság része volt. A békeszerződésekben Magyarországtól megközelítőleg 4000 négyzetkilométernyi területet Ausztriához csatoltak. A szerzők nem a politikatörténeti események ismertetésére vállalkoztak, a tanulmányok kaleidoszkópszerűen mutatják be az egy évszázaddal ezelőtti történések gazdasági-társadalmi-kulturális-tudományos vonatkozásait. A szám szerkesztője Murber Ibolya, az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ Történelem Tanszékének habilitált egyetemi docense. A borító itt látható, a tartalomjegyzék itt, a bevezető pedig itt olvasható. A folyóirat ára 800 Ft, vásárlással, megrendeléssel és előfizetéssel kapcsolatos információk itt találhatók.

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések – A vidék vonzásában című sorozatának harmadik kötete látott napvilágot Ismeretlen Alföld – A táj területi egyenlőtlenségei a 20. század elején címmel. A szerző, Szilágyi Zsolt, a Debreceni Egyetem Történettudományi Intézetének adjunktusa, az MTA BTK Lendület Tíz Generáció Kutatócsoport tagja. Monográfiájának gerince az immár megrekedt 20. századi alföldi struktúrának a történetét beszéli el imponáló kvantitatív bizonyítóanyag és térképek segítségével. Fő témája az alföldi urbanizáció jellege és jelentősége, valamint a tanyarendszer gazdasági-társadalmi értékelése. A kötet címnegyede és tartalomjegyzéke itt tekinthető meg. A szerző Előszava itt olvasható. A kötet ára 3900 Ft, vásárlással, rendeléssel kapcsolatos információk itt találhatók.

Megjelent a Magyar Vidék a 20. században című sorozat 8. darabja Forrásvidékek – Visszaemlékezések a 20. századra címmel a Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága közös kiadványaként. A kötetben a mozaikos formában közölt visszaemlékezések a vidék társadalmának nézőpontjából mutatják be Magyarország 20. századi történelmét. A kapcsolatok történetein túl az adatközlők beszélnek a közösségüket vagy magukat ért erőszakról és a boldogulás lehetőségeiről is. Az elbeszélések különös értékét adja, hogy a megszólalók utolsó képviselői annak a nemzedéknek, amelynek tagjai nagyrészt még a hagyományos paraszti kultúra értékrendjében szocializálódtak, így a társadalmi változásokat is ebből a keretből értékelték. A kötetet Csikós Gábor, a BTK Történettudományi Intézetének munkatársa, az MTA BTK Lendület Tíz Generáció Kutatócsoportjának a tagja szerkesztette. A címnegyed és a tartalomjegyzék itt tekinthető meg.

Ma megjelent a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara és a Bölcsészettudományi Kutatóközpontnak a közös kiadásában a The Correspondence of the Beylerbeys of Buda 1617–1630 című kötet. A többnyelvű kiadvány a beglerbégek teljes fennmaradt levelezését tartalmazza Kádizáde Ali pasa 1616 végén bekövetkezett halálától egészen 1630 elejéig, Mürteza pasa mandátumának végéig.
További cikkeink...
- Megjelent a Bodrog vármegye településhálózatának rekonstrukciója a török defterek alapján című kötet
- Megjelent a Történelmi Szemle 2022. évi első száma
- Reformátusok Kecskeméten a 16–18. században címmel új kötet jelent meg
- Abaúj, Gömör, Torna és Borsod: a hatodik kötetnél és a huszonegyedik vármegyeleírásnál tart a Bél Mátyás-kiadás