Volt-e Horthy-rendszer? címmel jelent meg a Trianon után: Gondoljuk újra a Horthy-kort! videósorozat új epizódja, amelyben Turbucz Dáviddal, intézetünk tudományos munkatársával Romsics Gergely projektvezető beszélget.


Turbucz Dávid lassan két évtizede kutatja Horthy Miklós életét, közéleti szerepét, valamint kultuszát és emlékezetét a magyar közéletben. Talán senki nem tud többet nála Horthyról – de ennél is fontosabb, hogy a készülő, nagyívű Horthy-életrajz szerzőjeként sok éve dolgozik azon, hogy értelmezze a kormányzó helyét a kor politikai rendszerében; feltárja a személyiség és az intézmények párhuzamos jelentőségét a korszak formálásában; megértse Horthy egész – katonás-konzervatív – habitusát; és ezáltal megmagyarázza a kor messziről nézve ellentmondásos vonatkozásait.

A Trianon után: Gondoljuk újra a Horthy-kort! projekt e heti epizódja egy olyan beszélgetés, amelyben Turbucz Dávid megpróbálja egymás mellé helyezni Horthy pályafutásának fő elemeit: a tengerésztiszti éveket, az ellenforradalmár fővezér alakját, valamint a néha aktív, néha passzív kormányzóét, aki a konszolidációtól a világválságon és a revíziós sikereken át egészen a magyarországi holokausztig államfőként látta el hivatalát – s akár tetteivel, akár éppen a tettek hiányával nagyban befolyásolta a történelmi folyamatokat. Még akkor is, ha egészében egyik-másik következményét talán nem is láthatta át.

Horthy Miklóst máig sokan tisztelik, és legalább annyian gyűlölik is. A személyes viszonyulás jogát nem elvitatva – a sorozat szellemiségéhez hűen – ebben az epizódban sem ítélkezni próbálunk, hanem felmutatni a hosszú pályafutás fontos elemeit, abban a reményben, hogy ezek alapján mindenki meghozhatja személyes döntését arról, mit gondol a kormányzó tevékenységéről és személyiségéről. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fontos aspektusokat meg lehet kerülni – ugyanaz a Horthy értette meg a húszas években, hogy Magyarországnak konszolidálódnia kell Bethlen István vezetésével, mint aki a világháborús években sokáig habozott bármit is tenni a népirtó erőszakot elszenvedő, zsidónak minősített személyek tömegeiért.

Horthy Miklós volt dinasztiahű tengerész, fehér ellenforradalmár, konzervatív államfő, egy kultusz tárgya; egyszerre volt német szövetséges és a nyugati hatalmak felé kapcsolatokat kereső politikai vezető – pályafutása egyben a róla elnevezett korszak tükre is, benne mindazon ellentmondásokkal, amelyek a két világháború közötti időszakot és a második világháború éveit máig vitatott korszakká tették.

A videó megtekinthető a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont YouTube-csatornáján: