A Magyar Tudományos Akadémia Székházának Felolvasótermében tartották A Magyar Tudományos Akadémia mecénásai című kötet szakmai bemutatóját 2025. február 6-án.
A kötet az MTA alapításának 200. évfordulója tiszteletére megjelenő könyvsorozat egyik fontos darabja, létrejöttét az MTA és a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete együttműködése tette lehetővé. A könyv szerkesztője Klement Judit, a Történettudományi Intézet Újkori osztály tudományos munkatársa, szerzői között Történettudományi Intézetből szerepel Ablonczy Balázs, Fónagy Zoltán, Klement Judit és Konrád Miklós.
A Magyar Tudományos Akadémia 200 éves történetét végigkísérte a mecenatúra. A kötet tizennyolc fejezete arra vállalkozik, hogy róluk ad értő áttekintést, amiből ugyanakkor nem csak azt tudhatjuk meg, hogy milyen sokan és milyen sokféle módon támogatták az intézményt, de az is kiderül, miként változott 200 év alatt az Akadémia társadalmi megítélése, tudományos és politikai szerepe.
Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás
Kollár László Péter, az MTA főtitkára köszöntőjében azt emelte ki, hogy „a Magyar Tudományos Akadémia mecénásai című könyvből nem csupán egy nemzeti intézmény története rajzolódik ki. Emberi történeteken keresztül kaphatunk képet annak a hitnek korokon átívelő erejéről, amely a tudomány és a nemzeti kultúra ápolásától várta az ország sorsának jobbra fordítását.”
Fotó. mta.hu / Szigeti Tamás
A kötetet bemutató Gyáni Gábor, az MTA rendes tagja, a Történettudományi Intézet kutató professzor emeritusa, az ELTE Szociológia Intézet és a CEU professzor emeritusa szerint „az Akadémiával összefüggő mecenatúra sajátos fényt vet a késő rendi és a polgári kori magyar társadalom fejlődésére.” Mint elmondta, „ez a könyv annak ékes bizonyítéka, hogy a honi polgárosodás erőforrásai korántsem lebecsülendő mértékben álltak rendelkezésre a reformkortól kezdődően, el egészen a 20. század derekáig. Akkor viszont új történet kezdődött ezen a téren is.”
Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás
Láng Benedek, az MTA doktora, az ELTE GTK Marketing és Érveléselmélet Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára arra hívta fel a figyelmet bemutatójában, hogy a kötetben két fejezet is szól a női mecénásokról, és külön fejezetek tárgyalják a vállalkozók és vállalatok mecénási szerepét a 19. és 20. században, mindig keresve az adományozás mögötti eltérő motivációkat. A kötet további fejezeteit is áttekintve végül kiemelte, hogy a könyv nem csak az Akadémia történetét dokumentálja, hanem a magyar társadalom és gazdaság átalakulását is érzékletesen bemutatja.
Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás
Az MTA beszámolója a MTA 200 oldalán olvasható.