A kutatócsoport angol nyelvű brosúrája itt elérhető.
Bár már a korábbi években is volt példa arra, hogy a BTK Történettudományi Intézete a Balkán-félsziget kutatására egy önálló szervezeti egységet hozzon létre (Balkan Center), a jelenlegi témacsoport csak 2014-ben alakult meg. A csoport úgy jött létre, hogy az intézetben már korábban is a félsziget történetével foglalkozó tapasztalt történészek mellé frissen doktorált kutatók érkeztek.
A témacsoport elnevezésében a német eredetű Délkelet-Európa kifejezés szerepel. Ennek oka, hogy a csoportban dolgozó kutatók álláspontja szerint az egykori Habsburg Birodalom és azon belül Magyarország zárta le északról a vizsgált térséget. Ez volt az a régió, amely a kontinens belseje felől nézve, utoljára érintkezett közvetlenül a félsziget népeivel és állt kölcsönhatásban azokkal. Emiatt a birodalom, ill. a magyar történelem kutatása nélkül nem lehet teljes a félsziget múltjának megismerése sem. Mivel a Balkán kifejezésbe értelmezésünk szerint nem fér bele a Habsburgok monarchiája, ezért a Délkelet-Európa fogalom fedi le azt a térséget, amellyel a témacsoport munkatársai foglalkoznak.
A témacsoport egyedülállónak tekinthető a BTK TTI szervezeti egységei között, mivel elsődleges kutatási profilja nem a magyar történelem és nem egy történelmi korszak. A témacsoport kutatásainak középpontjában egy történeti–földrajzi régió áll (kronologikus korlátok nélkül), amely számos országnak ad(ott) otthont és ahol több nemzet és nép, ill. számos nagy felekezet él. Ennek megfelelően a kutatói munka alapvető forrásai és szakirodalma nem a magyar, vagy valamely világnyelv, hanem a helyi kis nemzeti nyelveken íródtak.
A témacsoport tagjai a világnyelvek (angol, francia, német és orosz) és klasszikus nyelvek (latin, ógörög) mellett cseh, szlovák, szlovén, horvát, szerb, bolgár, román és albán nyelvismerettel rendelkeznek, amely a közeljövőben várhatóan kibővül még az olasszal és törökkel is (a modern görög és az oszmánli nyelv egyelőre hiátus marad). Mindez azt jelenti, hogy a legtöbb vonatkozó történeti probléma kutatásának nincs nyelvi akadálya. A nyelvismeretből következően a témacsoport munkatársai elsősorban Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Montenegró, a két Jugoszlávia, Macedónia, Bulgária, Albánia és Koszovó történelmével foglalkoznak.
Bár van példa arra, hogy egy-egy kérdés kapcsán kisebb közép- és kora újkori kutatómunkára is szükség van, a csoport történészeinek érdeklődése mégis elsősorban a 19–20. századra irányul. E hosszú periódusban összehasonlító módon, és elsősorban levéltári kutatásokra támaszkodva vizsgálja a nemzetek kialakulásának sajátosságait, az államiság kérdéseit, az államépítés különböző fázisait és problémáit, a klasszikus államközi (diplomáciai) kapcsolatokat, az általános gazdaság- és társadalomtörténeti kérdéseket, a migrációt, az I. világháború történetét (délszláv és román térségek) és egyéb kurrens kutatási trendeket. Foglalkozik továbbá elméleti és módszertani problémákkal (nacionalizmusok, humanitárius intervenció, a térségben alkalmazható gazdasági és társadalmi modellek; mikrotörténelem, nemzeti historiográfiák), ill. ezek kritikájával is. Az évfordulók kapcsán törekszik arra, hogy eddig nem vizsgált kérdésekre is felhívja a figyelmet, vagy az eddig is kutatott problémákat új megközelítésben mutassa be (legutóbb az I. világháború volt ilyen). Különösen fontos a félsziget muszlim népei nemzetté válásának kutatása, a két Jugoszlávia történetének megismerése és (Ausztria–)Magyarország balkáni kapcsolatainak a rekonstruálása.
A témacsoport nemcsak állami vagy nemzeti keretekben gondolkodik. Egy-egy történelmi problematikát kisebb léptékekben is vizsgál: egy család, személy vagy társadalmi réteg (akár a nők és gyerekek) történetén keresztül; egy város vagy egy kisebb térség vizsgálatán keresztül (Vajdaság, Skopjei szandzsák); esetleg egyes egyházszervezetek tanulmányozásával.
Mivel az egyetemes történelem kutatásában ma már alapvető elvárás az inter- és multidiszciplináris munka, ezért a rokon társadalomtudományok módszertanának segítségül hívása mellett a csoport munkatársai gyakran dolgoznak együtt más tudományágak képviselőivel. Eddig elsősorban az etnikai térképészet hazai művelőivel sikerült új közös műhelyt teremteni.
A témacsoport kiemelten vizsgálja Magyarország és a magyar történelem délkelet-európai vonatkozásait. Érdeklődési köréből fakadóan az Európában egyedülálló 800 éves horvát–magyar együttélés, a magyar–román (és bizonyos fokig a magyar–szlovák) történeti kapcsolatok, az 1918 előtti magyar imperialista elképzelések, az 1918 utáni magyar–jugoszláv kapcsolatok és tudománytörténeti kérdések kutatása mellett törekszik arra, hogy a vonatkozó magyar nyelvű forráskorpuszt a nemzetközi szakirodalommal megismertesse, illetve forrásfeltárások és forrásfeldolgozások segítségével tovább bővítse. Ennek egyik első nagy feladata lenne Burián István és Thallóczy Lajos naplóinak kritikai kiadása.
A kurrens kutatások az intézeti támogatás mellett alapvetően OTKA, Bolyai Ösztöndíj és egyéb más pályázati támogatások segítségével folynak. Mivel a vizsgálódások központjában a félsziget nemzeteinek és népeinek történelme áll, a csoport törekszik arra, hogy a régió minél több kutatóintézetével és egyetemével, ill. azok munkatársaival munkakapcsolatba kerüljön és kutatási eredményeit az egyes nemzeti történetírásokkal is megismertesse. Ennek megfelelően a témacsoport tagjai számos nemzetközi konferencián vesznek részt és arányait tekintve kiemelten magas számban publikálnak idegen nyelven. A külföldi intézetek közül a Bolgár Tudományos Akadémiával a legszorosabb a kapcsolat.
A témacsoport munkatársai a fenti kutatások mellett több intézeti folyóirat szerkesztőségében is tevékenykednek (Hungarian Historical Review, Történeti Földrajzi Közlemények, Világtörténet), számos nemzetközi kutatócsoportnak és tudományos intézetnek a tagjai (Bolgár–Magyar Akadémiai Történész Vegyesbizottság, Albanien Institut, Szerb–Magyar Akadémiai Vegyesbizottság, Magyar–Román Akadémiai Történész Vegyesbizottság, Hrvatski institut za povijest), intézetvezetők (Sokcsevits Dénes a Balassi Intézet – Zágrábi Magyar Intézet igazgatója) de rendelkeznek egy saját külföldi könyvsorozattal is (Edition Ungarische Geschichte – a berlini Ost-Europa-Zentrum Verlag gondozásában).
Végezetül fontosnak tartjuk, hogy a magyar történelem vonatkozó forrásainak külföldi megismertetése és a magyar történelemkutatások eredményeinek külföldi terjesztése mellett a hazai történésztársadalmat is inspiráljuk arra, hogy a magyar történelmet regionális, összehasonlító szemléletben is vizsgálja és munkája során a szomszédos országok történészeinek a munkáira is támaszkodjon.
Vezető kutatók: Ö. Kovács József és Horváth Gergely Krisztián
A HUN-REN BTK és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága közötti, 2014. szeptember elsejétől érvényes, öt évre szóló megállapodás szerint elindult szakmai munka (kutatás, műhelytanácskozás, konferencia, publikáció) során a vidéken élő kutatótársakkal együtt építjük ki a munkacsoportokat.
Kutatásaink súlypontját az 1940-es évektől bekövetkezett struktúraváltoztató jelentőségű társadalomtörténeti események vizsgálatára helyezzük. A radikális állami beavatkozások következtében megindult változások, illetve az azokat átélő, adott esetben elszenvedő emberekkel történtek vizsgálatában különös jelentőséget kapnak a vidéki Magyarország konkrét tereihez és időkeretéhez kötött, az összehasonlítást tudatosan alkalmazó kutatások.
A következő résztémák szerepelnek a célkitűzésekben: szovjetizálás; iparosítás és kollektivizálás; elit- és tulajdonváltás; állami erőszak és társadalmi reakciók; egyéni és kollektív traumák; a vidéki ,,középosztály" utótörténetei; munkavállalás, munkakultúra; demográfiai viselkedés és devianciák; erkölcs, hagyomány, közösségformák; egyházi társadalom; iskolai szocializáció; közegészségügy és tömegkommunikáció; a paraszti társadalom ön- és idegenképének változásai; ,,kivetkőzés"; a nómenklatúra társadalomtörténete; a ,,kisemberek" mindennapi stratégiáinak kutatása (ellenállás és alkalmazkodás, mobilitás, felhalmozás, második gazdaság).
More modoque. Festschrift für Miklós Maróth zum siebzigsten Geburtstag (Szerk. Fodor Pál) Die Wurzeln der europäischen Kultur und deren Rezeption im Orient und Okzident ISBN 978-615-513-306-0 Budapest, 2013 MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont ELFOGYOTT Ára: 8900 Ft További információk |
Az Esterházy család és a magyarországi művelődés (Szerk. Knapp Éva és Tüskés Gábor) ISBN 978 963 9627 57 4 Budapest, 2013 MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont ELFOGYOTT Tartalomjegyzék |
||
PAKSA RUDOLF Magyar nemzetiszocialisták. Az 1930-as évek új szélsőjobboldali mozgalma, pártjai, politikusai, sajtója ISBN 9789632762326 Budapest, 2013 MTA BTK Történettudományi Intézet MEGRENDELHETŐ Ára: 3480 Ft További információk |
Matthias BEL: Notitia Hungariae novae historico-geographica. Comitatuum ineditorum. Tom. 2. (Szerk. Tóth Gergely) ELFOGYOTT |
||
Sátoraljaújhely Magyar várostörténeti atlasz, 2. (CD-melléklettel) (Szerk. Tringli István) ISBN 9789639627444 Budapest, 2011 MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont MEGRENDELHETŐ Ára: 6000 Ft |
Lajos Thallóczy, der Historiker und Politiker (Hrgb. Dževad Juzbašić, Imre Ress) |
||
Relationes Missionarium de Hungaria et Transilvania (1627-1707): Misszionáriusok jelentései Magyarországról és Erdélyről (1627-1707) |
Litterae Missionariorum de Hungaria et Transilvania (1572-1717) I-IV., V. (Szerk. Tóth István György) ISSN 1218 8832 Roma-Budapest, 2002-2005, 2008 MTA Történettudományi Intézete és a Római Magyar Akadémia közös kiadása MEGRENDELHETŐ Ára: kötetenként 3000 Ft |
||
Politics and Culture in the Age of Joseph II |
TÜSKÉS GÁBOR Hagyomány és kritika Könyvek, könyvbírálatok a kora újkori európai irodalom és művelődés történetéhez ISBN 978 963 9627 64 2 MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Budapest, 2013 MEGRENDELHETŐ Ára: 2400 Ft Tartalomjegyzék |
||
Regions, Borders, Societies, Identities in Central and Southeast Europe, 17th–21st Centuries Collected Studies (Szerk. Penka Peykovska, Demeter Gábor) ISBN 978 963 9627 61 1 MTA BTK Történettudományi Intézet Sofia–Budapest, 2013 ELFOGYOTT További információk |
Bulgaria and Hungary at War (1912–1918) Collected Studies (Szerk. Penka Peykovska, Demeter Gábor) ISBN 978 963 9627 62 8 MTA BTK Történettudományi Intézet Sofia–Budapest, 2013 ELFOGYOTT Tovább információk |
||
A honfoglalás kor kutatásának legújabb eredményei Tanulmányok Kovács László 70. születésnapjára (Szerk. Révész László, Wolf Mária) ISBN 978 963 306 241 8 ISSN 2062-9877 Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszék, MTA BTK Magyar Őstörténeti Témacsoport, Martin Opitz Kiadó Szeged, 2013 ELFOGYOTT További információk |
TÓTH BENEDEK Médiumok és valóságaik Egy rendszerelvű médiaelmélet vázlata Médiatudományi Könyvek sorozat (Koltay A.–Klestenitz T., sorozatszerk.) ISBN 978 963 9627 68 0 ISSN 2064 5597 MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Budapest, 2014 MEGRENDELHETŐ Ára: 1200 Ft További információk |
||
A sajtó kultúraközvetítő szerepe 1867–1945. Tanulmányok (Szerk. Paál Vince) Médiatudományi Könyvek sorozat (Koltay A.–Klestenitz T., sorozatszerk.) ISBN 978 963 9627 69 7 ISSN 2064 5597 MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Budapest, 2014 ELFOGYOTT Ára: 800 Ft További információk |
NICASIUS ELLEBODIUS |
||
VARSÁNYI KRISZTINA "Hírlik, hogy Bethlen..." Bethlen Gábor fejedelem a Német-római Birodalom korabeli nyilvánossága előtt német nyelvű nyomtatványok tükrében Médiatudományi Könyvek sorozat (Koltay A.–Klestenitz T., sorozatszerk.) ISBN 978 963 9627 77 2 ISSN 2064 5597 MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Budapest, 2014 MEGRENDELHETŐ További információk |
Pauler Ákos filozófiája (Szerk. Frenyó Zoltán) ISBN 978 963 508 786 0 MTA BTK Filozófiai Intézet Budapest, 2014 MEGRENDELHETŐ Ára: 2000 Ft További információk |
||
"Ezt köztünk! Isten áldja!" Széchenyi István válogatott levelei (Szerk. és ford. Kovács Henriett, Körmendy Kinga, Mázi Béla, Oplatka András) ISBN 978 963 9627 82 6 MTA BTK Történettudományi Intézet Budapest, 2014 MEGRENDELHETŐ Ára: 4990 Ft További információk |
PÁLFFY GÉZA A Szent Korona Sopronban. Nemzeti kincsünk soproni emlékhelyei ISBN 978 963 8327 37 6 MTA BTK Történettudományi Intézet és MNL Soproni Levéltár Budapest, 2014 MEGRENDELHETŐ Ára: 1800 Ft További információk |
||
SMUK PÉTER MEGRENDELHETŐ |
Avarok pusztái Régészeti tanulmányok Lőrinczy Gábor 60. születésnapjára (Szerk. Anders Alexandra, Balogh Csilla, Türk Attila) ISBN 978-963-9987-13-5 ISSN 2060 6370 MTA BTK Magyar Őstörténeti Témacsoport, Martin Opitz Kiadó Budapest, 2014 ELFOGYOTT További információk |
||
Egy új együttműködés kezdete Az 1622. évi soproni koronázó országgyűlés (Szerk. Dominkovits Péter, Katona Csaba) ISBN 978-963-8327-38-3 ISSN 2064 MTA BTK Történettudományi Intézet és MNL Soproni Levéltár Sopron–Budapest, 2014 MEGRENDELHETŐ Ára: 3000 Ft További információk |
Magyar Őstörténet Tudomány és hagyományőrzés (Szerk. Sudár Balázs, Szentpéteri József, Petkes Zsolt, Lezsák Gabriella, Zsidai Zsuzsanna) MTA BTK MŐT Kiadványok 1. (Vásáry István, Fodor Pál sorozatszerk.) ISBN 978-963-9627-87-1 ISSN 2064-9918 MTA Bölcsészettudományi Központ Budapest, 2014 ELFOGYOTT További információk |
||
Erdélyi okmánytár IV. (1360-1372)
|
A médiatörténet és az egyháztörténet metszéspontjai MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont MEGRENDELHETŐ |
||
FODOR PÁL The Unbearable Weight of Empire ELFOGYOTT
|
NAVRATYIL ZOLTÁN MEGRENDELHETŐ Ára: 3000 Ft További információk |
||
BORHI LÁSZLÓ
|
ENIKŐ BUZÁSI–GÉZA PÁLFFY MEGRENDELHETŐ |
||
KOSÁRY DOMOKOS–KULCSÁR KRISZTINA–SZAKÁLY ORSOLYA |
BALOGH MARGIT
|
||
KLESTENITZ TIBOR–SZ. NAGY GÁBOR MEGRENDELHETŐ Ára: 2300 |
FRENYÓ ZOLTÁN MEGRENDELHETŐ Ára: 2800 Ft |
||
KERNY TERÉZIA–MIKÓ ÁRPÁD (szerk.) Archaeologia és műtörténet – Tanulmányok Rómer Flóris munkásságáról születésének 200. évfordulóján MEGRENDELHETŐ További információk |
MATTHIAS BEL: Notitia Hungariae novae historico geographica. Comitatuum Ineditorium. Tom. 3. (Szerk. TÓTH GERGELY) MEGRENDELHETŐ |
||
BERTÓK KRISZTINA (szerk.) |
TÓTH FERENC–ZÁGORHIDI CZIGÁNY BALÁZS (szerk.) MEGRENDELHETŐ |
||
MACZÓ FERENC MEGRENDELHETŐ
|
KLIMA LÁSZLÓ ISBN: 978 963 416 037 3 MEGRENDELHETŐ
|
||
BUZÁSI ENIKŐ MEGRENDELHETŐ További információk |
TÓTH GERGELY MEGRENDELHETŐ |
||
HORVÁTH GERGELY KRISZTIÁN (főszerk.) MEGRENDELHETŐ
|
KÖVÉR GYÖRGY–POGÁNY ÁGNES–WEISZ BOGLÁRKA (főszerk.) MEGRENDELHETŐ |
||
CSIKÓS GÁBOR–KISS RÉKA–Ö.KOVÁCS JÓZSEF (szerk.) ELFOGYOTT |
ZEIDLER MIKLÓS (összeáll.) MEGRENDELHETŐ |
||
BÁLINT MARIANNA – SZENTPÉTERI JÓZSEF (szerk.) MEGRENDELHETŐ |
KLESTENITZ TIBOR–PAÁL VINCE (szerk.) |
||
MATTHIAS BEL (BÉL MÁTYÁS) MEGRENDELHETŐ |
UJVARI HEDVIG MEGRENDELHETŐ |
||
KAPPANYOS ANDRÁS (szerk.) MEGRENDELHETŐ |
KÖVÉR GYÖRGY – POGÁNY ÁGNES – WEISZ BOGLÁRKA (főszerk.) Budapet, 2018 További információk |
||
TÓTH FERENC – ZÁGORHIDI CZIGÁNY BALÁZS (szerk.) MEGRENDELHETŐ
|
MATTHIAS BEL (BÉL MÁTYÁS) MEGRENDELHETŐ |
||
CIEGER ANDRÁS ELFOGYOTT |
KECSKÉS D. GUSZTÁV (szerk.) MEGRENDELHETŐ |
||
VÖRÖS BOLDIZSÁR ELFOGYOTT
|
KLESTENITZ TIBOR – PAÁL VINCE (szerk.) MEGRENDELHETŐ |
||
GLANT TIBOR További információk |
NAGY SÁNDOR MEGRENDELHETŐ További információk
|
||
HORVÁTH GERGELY KRISZTIÁN (szerk.) MEGRENDELHETŐ További információk |
SÁROSI EDIT – SZILÁGYI MAGDOLNA – SZILGYI ZSOLT MEGRENDELHETŐ További információk |
||
GYÓNI GÁBOR MEGRENDELHETŐ További információk |
BARISKA ISTVÁN (összeáll.) MEGRENDELHETŐ További információk
|
||
B. SZABÓ JÁNOS – FODOR PÁL (szerk.) MEGRENDELHETŐ További információk |
KÖVÉR GYÖRGY – POGÁNY ÁGNES – WEISZ BOGLÁRKA (szerk.) MEGRENDELHETŐ További információk |
||
MATHIAS BEL (Bél Mátyás) |
PÁLFFY, GÉZA – M. BAK, JÁNOS Crown and Coronation in Hungary 1000–1916 A. D. ISBN: 978-963-416-219-3 264 oldal |
||
FODOR PÁL |
ORGONA ANGELIKA Az amerikai grófné / The American Countess – Szápáryak és Széchényiek emlékei / Memories of the Szápáry and Széchényi Families. (Család–Történetek 1.) ISBN: 978-615-547-899-4 220 oldal Budapest, 2020 ELFOGYOTT Ára: 5500 Ft |
||
Lymbus Magyarságtudományi forrásközlemények, 2020 ISSN 0865-0632 1008 oldal Budapest, 2020 Külgazdasági és Külügyminisztérium – Balassi Intézet – MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont – Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára – Nemzetközi Magyarságtudományi Társaság – Országos Széchényi Könyvtár |
KÖVÉR GYÖRGY – POGÁNY ÁGNES – WEISZ BOGLÁRKA (FŐSZERK.) |
||
CSIKÓS GÁBOR – HORVÁTH GERGELY KRISZTIÁN (szerk.) |
C. TÓTH NORBERT A Magyar Királyság nádora. A nádori és helytartói intézmény története (1342–1562) ISBN: 978-963-416-237-7 430 oldal Budapest, 2020 BTK Történettudományi Intézet – Magyar Történelmi Társulat |
||
B. SZABÓ JÁNOS – SUDÁR BALÁZS Az Árpád-ház nyomában ISBN: 978-963-416-250-6 ISSN: 2498-8472 300 oldal Budapest, 2021 BTK Történettudományi Intézet MEGRENDELHETŐ Ára: 3490 Ft |
BÓDY ZSOMBOR (SZERK.) |
||
KOVÁCS LÁSZLÓ |
NÓGRÁDY ÁRPÁD |
||
KÁRMÁN GÁBOR (SZERK.)
|
ÚJVÁRY GÁBOR (FŐSZERK.) Lymbus – Magyarságtudományi Forrásközlemények, 2021/1–2. (19. évfolyam) ISSN: 0865 0632 676 oldal (1. kötet), 636 oldal (2. kötet) Budapest, 2022 BTK ELKH – MOL MEGRENDELHETŐ Ára: 4900 Ft |
||
MITROVITS MIKLÓS (SZERK.) |
GLATZ FERENC (SZERK.) |
A témacsoport feladata a kurrens történeti bibliográfia elkészítése. A kurrens történeti bibliográfia 1956 és 1984 között a Századokban jelent meg, tematikus-kronologikus bontásban adva közre az előző év vagy félév történeti irodalmának címleírásait. 1985 és 1993 között önálló kötetekben jelent meg, ekkor azonban összegyűjtése és publikálása megszakadt. A néhány fős témacsoport feladata visszamenőleg elkészíteni az 1994-től eltelt időszak történeti bibliográfiáját, és éves bontásban közzétenni azt az intézet honlapján.
A Jelenkortörténet osztály tagjai elsősorban Magyarország második világháború utáni történetét kutatják. Kutatásaik középpontjában két nagy témakör áll: a nemzetközi kapcsolatok története és az 1945 utáni, különösen a Kádár-korszak társadalomtörténete. A témacsoport tagjai több nemzetközi összehasonlító projektben vesznek részt, melyeket az OTKA mellett számos nemzetközi kutatási alap és intézmény is támogat (pl. European Network Remembrance and Solidarity (ENRS), Visegrad Fund, Fulbright Program, Woodrow Wilson Center, Zentrum für Zeithistorische Forschung – Potsdam). A témacsoport fontos feladatának tartja, hogy fórumot teremtsen a magyar és kelet-közép-európai jelenkortörténet kutatóinak hazai és nemzetközi tudományos konferenciák szervezésével. A témacsoport 2012-ben konferencia-sorozatot indított a hazai és nemzetközi jelenkortörténet fontos kérdéseinek megvitatására és annak érdekében, hogy új kutatási irányokat jelöljön ki. (Első eseménye a 2012. október 9-én megrendezett és nagy érdeklődést kiváltó A kollaboráció és az ügynökkérdés tudományos kutatása című konferencia volt. A következő jelenkor-történeti konferencia 2012. december 14-én kerül megrendezésre Kollektivizálás és állami erőszak címmel. Az egyes konferenciák anyagára építve 2013-tól tanulmánykötet-sorozat jelenik meg.
A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet számos nyugdíjas munkatársa nyugállományba vonulását követően is aktív történészi kutatómunkát folytat, eredményeivel, forrásfeltárásásaival, előadásaival, publikációival továbbra is jelentős mértékben gazdagítja a magyar és egyetemes történettudományt. Többen közülük máig segítik az Intézmény munkáját tanácsaikkal, meglátásaikkal, több évtized során szerzett nemzetközi tapasztalataikkal, sőt egyes konkrét munkafolyamatokban, kutatási projektekben aktív munkájukkal.
Tudománytörténeti témacsoport
2025. 01. 13. 18:00 Eszik Veronika és Gyimesi Emese új köteteinek bemutatója |